HGS bakiyesini Nasıl Öğrenebilirim?

HGS bakiyesini Nasıl Öğrenebilirim?

HGS numaranızla sorgulama işlemini yapabilir ve etiketiniz içerisinde ne kadar bakiyeniz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için sözü uzatmadan PTT’nin ana sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır. Peki, PTT’nin resmi internet sitesine girdiniz bu durumda nasıl bir işlem yapmanız gerekiyor ki öğrenebilesiniz. Adım adım HGS bakiyesini öğrenebilme basamakları şu şekildedir.

HGS Bakiye sorma

PTT’nin resmi sitesine girdiniz. Buradan müşteri hizmetlerine bağlanıyorsunuz. Giriş yapabilmeniz için e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekir.

E-Devlet Yolu İle HGS Sorgulama

HGS sorgulama işleri e-devlet üzerinden yapılabilir Bunun içinde aşağıda belirttiğimiz yolu izlemeniz gerekiyor.

Öncelikli olarak e-devlete giriş yapabilmeniz için bir e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Bu şifreyi PTT’den ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan mobil internet bankacılığı kullanıyorsanız oradan da e-devlet simgesine tıklayarak güvenli giriş sağlayabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra ise PTT hızlı geçiş sistemi hgs hesap bilgileri sorgulama bölümüne gidiyorsunuz. Sorgulama ekranında açılmış olan sayfada HGS bakiyesi ve hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.

HGS etiketini almak için ise herhangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. Ancak bazı şubelerde bu işlemin yapılmadığı söyleniyor. Bu nedenle sıraya girmeden önce danışmanızda fayda vardır. Eğer veriliyorsa o zaman TC kimlik belgeniz ve aracın ruhsatının yanınızda olması yeterli olacaktır. Ruhsatınız ve kimliğinizle birlikte etiketinizi alıyorsunuz ve ilk etapta sizden bakiye yüklenebilmesi için toplu bir ücret alınıyor bu ücrette 50 TL’ydi. 5 TL etiket için ödeme yapıyorsunuz. Yapacağınız işlem çok basit ancak HGS’den yararlandığınızda aslında ne kadar faydalı bir işlem olduğunu da fark ediyorsunuz.

Telefon İle HGS Bakiye Sorgulama

Yukarıda internet üzerinden izlemeniz gereken yol hakkında bilgi verdik. Ancak ben bu işi internetten yapmak istemiyorum diyenlerdenseniz o zaman telefonla da sorgulama işlemini gerçekleştirme şansınız var. Bunun için yapmanız gereken işlem ise 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 telefon numaralarını aramanız. Bunlar HGS çağrı merkezlerinin numaralarıdır. Bu numaraları arayarak sizden istenilen belgeleri belirtmeniz halinde bakiyenizi rahatça öğrenebiliyorsunuz.

Unutmadan şunu da hatırlatalım HGS bakiye sorma işlemi ücretsizdir bunun için herhangi bir para ödemesi yapmanız gerekmez.

17 Kasım 2019
665 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al