Özel Araca Reklam Alınır mı?

Özel Araca Reklam Alınır mı?

Özellikle büyük şehirlerde trafikse seyir halindeyken ya da gezerken sağında solunda ya da aracın tamamında reklam döşemeleri görebilirsiniz. Büyük şehirleri örnek veriyoruz çünkü trafik burada hem daha kalabalık hem de insanların zamanları sürekli olarak yollarda geçiyor. Yolda geçen bu zamanı nakde dönüştürmek ise atılacak mantıklı adımlarla mümkün olur ve bunun pek çok yöntemi olmasına karşın insanlar araçlarına reklam alarak avantaj sağlamak isterler.

Peki, aracınızı üzerine reklam alarak kazanç sağlanabilir mi?

Ticari Araç Reklam İzin Belgesi

Aracınız özelse ve reklam almak istiyorsanız o zaman bunun bir ticari işlem olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de reklam almak isteyen kişinin mutlaka ticari araç reklam iznini alması gerekiyor. Bu belge eskiden Emniyet tarafından verilirken 2011 yılından itibaren belediyelere devredilmiştir. Bu belgenin kendi içerisinde bir takım maliyetleri olacaktır. Bunun içinde belediyenin belirlemiş olduğu ücretleri ödemeniz gerekir.  

İlan ve Reklam Vergisi

Vergilendirme konusunda her belediye birbirinden farklı hareket edebilecektir. İlan ve reklam vergisi 2464 sayılı kanunla birlikte belediye tarafından tahsil edilecektir.  Vergi tarifesi ise bakanlar kurulu kararıyla alınır. Bunun için ücretler konusunda yapılabilecek herhangi bir çözüm de yoktur.  Reklamcılık sektörü bilindiği üzere markalar için oldukça önemlidir. Markanızı daha geniş kitlelere duyurmak için aldığınız bu hizmetinde pek çok yönü mevcut. Bugün en çok karşılığı olan ise araçlara ilan vermek şeklinde olacaktır. Örneğin firmanızın reklamını bir taksi üzerine yaptığınızda ister istemez günün belli bir saatinde sokaklara çıkacak ve bu sayede daha fazla insana da ulaşabilecektir.

Daha fazla insana erişim ise aracın sokaklarda gün içerisindeki dolaşmasına bakacaktır. Eğer ki araç ticariyse lakin çok fazla sokaklarda olması gerekmiyorsa bu durumda yapılacak hiçbir şeyde yoktur. Araç reklamları özellikle bulunduğunuz bölgede daha fazla tanınmanızı sağlayacağından dolayı aynı şehirde olan araçlar üzerinde tercih edilir. Örneğin Ankara’ da hizmet veren bir firmanın İzmir’de reklam çalışması yapıyor olması da saçma olacaktır. Bunun için bu konu üzerinde dikkatli hareket etmek gerekli olacaktır. Bu sayede firmanızın reklamını da nokta atışıyla tamamlamış olursunuz.

08 Temmuz 2019
457 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al