Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder mi?

Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder mi?

Yeni bir otomobil alan herkes öncelikli olarak aracının trafik sigortasını yapması gerekir. Bu onun için bir ihtiyaç, gereklilik ve zorunluluktur. Ancak zorunluluktan ziyade ihtiyaç olduğuna odaklanmak daha mantıklı olacaktır. Trafik sigortasının amacı üçüncü şahıslara verilecek olan zararların karşılanması dolayısıyla burada kaza sonrasında sorun yaşamak istemiyorsanız sigortanızın olması sizin için en doğru ve akıllı hareketi olacaktır.

Trafik sigortasının önemini saymakla bitiremeyiz ancak bu sigortayı yaptırdığınızda manevi bir tazminatın da gündem gelmiş olduğunu duymuşsunuzdur. Dolayısıyla trafik sigortası manevi tazminat öder mi? Sorusu da merak edilir. Ancak trafik sigortası poliçeleri risklerin gerçekleşmesi durumunda kişilerin kusur oranlarına göre güvence sunuyor. Maddi teminat oluşturan zararları karşılarken sağlık giderleri teminatı, yaralanmalı trafik kazalarında sağlık giderlerini teminat altına alıyor. Destekten yoksun kalma teminatı ise ölümlü kazalarda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına verilen tazminat olarak tanımlanıyor.

Trafik Sigortası Teminatları Yetersiz Kalabiliyor

Trafik kazaları çok çeşitli şekillerde gerçekleşiyor. Bu kazalar sonucunda farklı kayıplar oluşabiliyor. Bedensel bütünlüğün bozulması denilen çeşitli sakatlanmalar kişilerin hayatlarında geçici veya kalıcı etkiler yapabiliyor. Sağlık giderleri, iş gücü kaybı gibi konular zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanıyor.  Ancak trafik kazasının yarattığı manevi kayıplar bu trafik sigortası kaza tazminatı kapsamına girmiyor.

Trafik sigortası teklifi al Ankara

Trafik Sigortalarında Manevi Tazminat Hakkı Bulunmuyor

Destekten yoksun kalma tazminatı bir kaza sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödeniyor. Ölen kişilerin yakınları bu durumdan manevi olarak ne kadar etkilenirse etkilensin trafik sigortası poliçesine dayanarak manevi tazminat talep edemiyor. Manevi tazminat, trafik sigortası paketlerinde tüm sigorta şirketleri için geçerli olan ortak maddeler içinde yer almıyor. Zorunlu trafik sigortası poliçeleri ana teminatları tüm sigorta şirketleri için ortak olup, hepsinde aynı şartlar geçerli olacak şekilde düzenleniyor. Ancak sigorta şirketleri trafik sigortalarına ek teminatlar ekleyebiliyor. Yasal olarak ana teminatlar korunarak bunlara ekleme yapma hakkına istinaden çeşitli teminatlar araç sürücülerine birçok kolaylık getiriyor. Özellikle küçük hasarlar, yol yardım hizmeti gibi teminatlar trafik sigortasına eklenebiliyor.

Ek Teminatlar ve Manevi tazminat

Motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası ile manevi tazminat teminatını trafik poliçelerine ve kaskolara ekletme imkanı böyle bir duruma hazırlıklı olmayı sağlıyor. Bu teminatla araç sürücüleri tam güvence altına alınıyor.

08 Mart 2020
611 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al