Gecikmiş Trafik Cezaları

Gecikmiş Trafik Cezaları

Öncelikle trafik cezası olan kişilerin gecikmiş trafik cezaları konusunda dikkatli olmaları gerekir. Bu konuda duyarlı ve bilinçli olmak, kişilere büyük fayda sağlar. Diğer taraftan gecikmiş trafik cezalarını İnternet Vergi Dairesi üzerinden ödemek mümkündür. Bunun için kişiler, e-devlet uygulamasına girip daha sonra da Gelir İdaresi Başkanlığı ve İnternet Vergi Dairesi tercihi yapabilirler. Daha sonra plaka ve diğer bilgiler girilerek, kişiler trafik cezalarını görebilir ve ödeme yapabilirler.

Kredi kartı ile yapılacak ödemeler için internet sayfalarında kişileri yönlendirecek bölümler yer alır. Trafik cezası üzerine ne kadar süre içerisinde ne oranda faiz eklendiği ve aynı zamanda toplam trafik cezası borcunun internet sayfalarında ayrıntılı bir biçimde incelenmesi mümkündür. Bankaların internet şubeleri üzerinden de gecikmiş trafik cezalarının ödenmesi mümkündür. Ancak gecikmiş olan trafik cezalarının hepsinin, bankaların sistemlerinde görülmeyebileceği kişiler tarafından bilinmelidir. Bunun nedeni olarak gecikmiş olan trafik cezaları üzerine eklenen faizler olması gösterilir.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Kişilerin trafik kurallarına uymaması durumunda, kanunlarla desteklenmiş bir cezai yaptırım uygulanmasına karar verilir. Bu hatalar bazen kişilerden değil olağan dışı sebeplerden de oluşabilmektedir. Bu durumlar için kişilere borç faturalarını şikayet etme hakkı veriliyor. Trafik heyetine müracaat ederek trafik cezası ödeme konusunda herhangi bir yanlışlık varsa ödemeyi iptal ettirmek mümkün oluyor.

Bir kişinin ceza yaptığı kesinleştikten sonra ona bir tebliğ yazısı gönderilir. Bu tebligat üzerine imza attıktan sonra, kişiye verilen son ödeme gününe kadar borcunun ödenmesi istenir. Kişilerin ceza ödeme sürenizi geçirmemenizde büyük fayda bulunuyor. Aksi takdirde süresi geçen cezaların ödenmek istenmesi durumunda ancak yüklü bir faiz eklenerek bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Trafik cezası olanların bu hususa dikkat etmesi gerekir.

Bu arada bazı kişilerin trafik cezaları nereye ödenir? Sorusunu sordukları görülür. Trafik cezalarını nakit ödemek isteyenler, vergi daireleri, PTT şubeleri ve banka şubelerinden bu işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Trafik Cezası Olan Araç Satılır mı?

Bir otomobilin üzerinde bulunan trafik cezası, haciz ya da muayene eksikliği varsa bu durumda aracın satışının yapılması söz konusu değildir. Aracın satışı bu ilgili cezaların ödemesi yapıldıktan sonra gerçekleştirilir. Bunu dışında araç satılmaz.

29 Nisan 2020
531 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al