Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Arabanın Pert Kaydının Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Arabanın Pert Kaydının Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Böyle bir araca sahipseniz bu durumda en güvenli yöntem ise e-devlet üzerinden ulaşabileceğiniz araç pert kaydı ve hasar kaydı sorgulama ekranıdır. Eğer ki ikinci el bir araç alıyorsanız bu durumda dolandırılma gibi bir durumda söz konusu olabilecektir. Devlet bunun önlenmesi açısından internet üzerinden ya da SMS ile birlikte pert kaydı sorgulaması yapılmasını mümkün hale getirmiştir. Bu şekilde bir araç alırken dikkat edilmesi gereken nokta aracın plakasının da değiştirilebilir olduğundan dolayı şase numarası üzerinden sorgulama işlemi yapılmasıdır. Bu sayede doğru bilgi de edinilmiş olacaktır. Pert kaydı sorgulama e-devlet ekranında bu durum “Pert kaydı ve hasar kaydı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bağlantılarından kaza tespit tutanağı bölümünden sorgulanabilir.” şeklinde yer almaktadır. Bu şekilde aracın karışmış olduğu tüm kazalarda ortaya çıkmış olacaktır.

Pert Kaydı Nedir?

Bir kaza neticesinde aracınız ağır bir hasar almış ve artık kullanılamaz bir hale gelmişse ya da aracınızın değerinde ciddi bir düşme varsa o zaman pert şeklinde değerlendirilebilir. Pert kaydı alınması ise kasko fiyatlarına göre aracınızda meydana gelebilecek kazada %70 oranında zarar görmesi ve değer kaybetmesidir.

Pert kaydı olan bir aracın trafiğe çıkıp çıkmaması konusunda ise şu şekilde bir açıklama yapmak mümkün olacaktır. Siz bir kazaya karıştınız ve kaza neticesinde ise sigorta şirketi aracın tüm tamir masraflarını ve hurdaya ayırdığı zamanki harcamaları toplayacaktır. Eğer ki ortaya çıkan miktar aracın kasko yapıldığındaki değerinden daha fazlaysa bu durumda araç pert kaydı olarak tanımlanır ve bu durumda da sizin aracınızla ilgili olarak trafik büroya müracaat ediyor ve aracınızın trafikten çekilmesini istiyorsunuz. Size böyle durumda ise aracınız trafikten çekilmiştir şeklinde imzalı ve kaşeli bir belge veriliyor. Eğer ki bu belgeyi almazsanız o zaman sigorta şirketinden de para almanız söz konusu değildir. Bu belgeyle birlikte aracınızın plakasını kasko şirketine veriyorsunuz o da size bedelini ödüyor.  Ancak araç tamir edildikten sonra tekrar trafiğe de çıkabilecektir. Geçirmiş olduğunuz kaza sonucu, sigorta şirketi ile gerekli süreci tamamladıktan sonra pert kaydı sildirme işlemi için tramer hasar kaydı sildirme uygulamasından yararlanabilirsiniz. 

İlk olarak iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmuş olmanız gerekiyor. 

SMS atarak hasar bilgilerini görebiliyorsunuz. Sonrasında ise plaka ve şase numarasını girdikten sonra hasarın silinmesinin istendiğini içeren bir yazı yazmanız gerekiyor. 

Hasarın Ağır Olarak Tanımlanması

  • Ağır hasarlı gösterilebilmesi için önden hasar görmüş olması gerekiyor.
  • Hasarın ciddiyet boyutunun tespit edilmesi gerekiyor.
  • Tamir masrafının yüksek çıkması şarttır.
04 Nisan 2020
121 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al