Hamilelik Anemisi Nedir?

Hamilelik Anemisi Nedir?

Hamileyken anemi olabilir.  Hamilelik sırasında vücudunuz bebeğinizin büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretir. Yeterince demir veya belirli diğer besinleri almıyorsanız, vücudunuz bu ek kanı yapmak için ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücresi miktarını üretemeyebilir.

Hamileyken hafif aneminiz olması normaldir. Ancak düşük demir veya vitamin seviyelerinden veya başka nedenlerden dolayı daha şiddetli anemi meydana gelebilir. Anemi sizin yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Şiddetliyse ve tedavi edilmezse, erken doğum gibi ciddi komplikasyon riskinizi artırabilir.

Hamilelik Sırasında Aneminin Nedenleri

Gebelikte Anemi Türleri

Hamilelik sırasında çeşitli anemi türleri gelişebilir. Bunlar şunları içerir:

  1. Demir eksikliği anemisi
  2. Folat eksikliği anemisi
  3. B12 vitamini eksikliği

Peki, bu tür anemiler neden meydana gelir?

  1. Demir eksikliği anemisi

Bu tür anemi, vücutta yeterli miktarda hemoglobin üretecek kadar demire sahip olmadığında ortaya çıkar. Bu, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşır. Demir eksikliği anemisinde kan vücuttaki dokulara yeteri kadar oksijen taşıyamaz. Demir eksikliği, hamilelikte en sık görülen anemi nedenidir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

  • Folat eksikliği anemisi

Folat, yeşil yapraklı sebzeler gibi bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir vitamindir. A tipi B vitamini, vücudun sağlıklı alyuvarlar da dahil olmak üzere yeni hücreler üretmek için folata ihtiyacı vardır.Hamilelik sırasında kadınların ekstra folata ihtiyacı vardır. Ama bazen diyetlerinden yeterince alamıyorlar. Bu olduğunda vücut, oksijeni vücuttaki dokulara taşımak için yeterli normal kırmızı kan hücresi yapamaz. İnsan yapımı folat takviyelerine folik asit denir. Folat eksikliği, nöral tüp anormallikleri (spina bifida) ve düşük doğum ağırlığı gibi belirli doğum kusurlarına doğrudan katkıda bulunabilir.

  • B12 vitamini eksikliği

Vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmak için B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Hamile bir kadın diyetinden yeterince B12 vitamini almadığında, vücudu yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi üretemez. Et, kümes hayvanları, süt ürünleri ve yumurta yemeyen kadınlar, nöral tüp anormallikleri gibi doğum kusurlarına katkıda bulunabilecek ve erken doğuma neden olabilecek B12 vitamini eksikliği geliştirme riski daha yüksektir.

Doğum sırasında ve sonrasında kan kaybı da anemiye neden olabilir.

09 Şubat 2021
22 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al