Titreme Nedir ve Özel Sağlık Sigortası

Titreme Nedir ve Özel Sağlık Sigortası

Üşüme terimi, görünürde bir neden olmaksızın soğuk olma hissini ifade eder. Kaslarınız tekrar tekrar genişleyip kasıldığında ve cildinizdeki damarlar daraldığında bu hissi yaşarsınız. Üşüme ateşle ortaya çıkabilir ve titremeye neden olabilir. Titreme de periyodik olarak ortaya çıkabilir ve birkaç dakika sürebilir.

Titreme Nedenleri

Soğuk bir ortama maruz kaldıktan sonra bazı titreme oluşur. Ateşe neden olan bakteriyel veya viral bir enfeksiyona yanıt olarak da ortaya çıkabilirler. Titreme genellikle aşağıdaki koşullarla alakalıdır:

 • Bakteriyel veya viral gastroenterit
 • Grip
 • Menenjit
 • Sinüzit
 • Akciğer iltihaplanması
 • Strep boğaz
 • İdrar yolu enfeksiyonları (iye)
 • Sıtma

Evde Titreme Tedavisi

Siz veya çocuğunuzun titreme ile ateşi varsa, rahatlama için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Ateşi titreme ile nasıl tedavi edeceğinizi ve ne zaman bir doktor çağırmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yetişkinler için evde bakım

Tedavi genellikle titremelerinize ateşin eşlik edip etmediğine ve ateşin şiddetine bağlıdır. Ateşiniz hafifse ve başka ciddi semptomlarınız yoksa bir doktora görünmenize gerek yoktur. Bol bol dinlenin ve bol sıvı için.  

Kendinizi hafif bir çarşafla örtün ve vücut ısınızı yükseltebilecek ağır battaniyelerden veya giysilerden kaçının. Ilık suyla veya soğuk bir duş almak ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.  

Titreme İçin Alınabilecek İlaçlar

 • Aspirin (Bayer)
 • Asetaminofen (Tylenol)
 • İbuprofen (Advil)

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, içtiğiniz ilacın üzerindeki talimatları dikkatlice izleyin ve belirtildiği şekilde alın. Aspirin ve ibuprofen ateşinizi düşürür ve iltihabı azaltır. Asetaminofen ateşi düşürür, ancak iltihabı azaltmaz. Asetaminofen, belirtildiği gibi alınmazsa karaciğeriniz için toksik olabilir ve uzun süreli ibuprofen kullanımı böbrek ve mide hasarına neden olabilir.

Çocuklar İçin Evde Bakım

Bir çocuğu tedavi etmek, çocuğun yaşına, ateşine ve eşlik eden semptomlara bağlıdır. Genel olarak, çocuğunuzun ateşi 37.8 ° C ile 38.9 ° C arasındaysa ve rahatsızsa, asetaminofen verebilirsiniz.

Ateşli çocukları asla kat kat giysilerle sarmayın. Onları hafif giysilerle giydirin, su veya başka sıvılar verin.

18 yaşın altındaki çocuklara asla aspirin vermeyin. Bu çocuklarda farklı rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olacaktır.

Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi mutlaka alın.

01 Kasım 2020
103 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al