Gut Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Gut Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Gut, herkesi etkileyebilen yaygın ve karmaşık bir artrit şeklidir. Genellikle ayak başparmağında olmak üzere bir veya daha fazla eklemde ani, şiddetli ağrı, şişme, kızarıklık ve hassasiyet atakları ile karakterizedir.

Aniden gut atağı meydana gelebilir ve genellikle gecenin ortasında başparmağınızın yandığı hissi ile sizi uyandırır. Etkilenen eklem sıcak, şiş ve o kadar hassastır ki üzerindeki çarşafın ağırlığı bile dayanılmaz görünebilir.

Gut semptomları gelip gidebilir, ancak semptomları yönetmenin ve alevlenmeleri önlemenin yolları vardır.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gutun belirti ve semptomları aniden ve genellikle geceleri ortaya çıkar.

  • Gut genellikle ayak başparmağını etkiler, ancak herhangi bir eklemde ortaya çıkabilir. Yaygın olarak etkilenen diğer eklemler arasında ayak bilekleri, dizler, dirsekler, bilekler ve parmaklar bulunur. Ağrının, başladıktan sonraki ilk dört ila 12 saat içinde en şiddetli olması muhtemeldir.
  • Şiddetli ağrı azaldıktan sonra, bazı eklem rahatsızlıkları birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Daha sonraki atakların daha uzun sürmesi ve daha fazla eklemi etkilemesi muhtemeldir.
  • Etkilenen eklem veya eklemler şişer, hassaslaşır, ısınır ve kızarır.
  • Gut ilerledikçe eklemlerinizi normal şekilde hareket ettiremeyebilirsiniz.
  • Tedavi edilmeyen gut, kötüleşen ağrıya ve eklem hasarına neden olabilir. Ateşiniz varsa ve ekleminiz enfeksiyon belirtisi olabilen sıcak ve iltihaplıysa hemen tıbbi yardım alın.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Gut Hastalığı Nedenleri

Gut, ekleminizde ürat kristalleri biriktiğinde ortaya çıkar ve gut atağının iltihaplanmasına ve yoğun ağrısına neden olur. Kanınızda yüksek düzeyde ürik asit olduğunda ürat kristalleri oluşabilir. Vücudunuz, vücudunuzda doğal olarak bulunan maddeler olan pürinleri parçaladığında ürik asit üretir.

Pürinler ayrıca kırmızı et ve karaciğer gibi organ etleri de dahil olmak üzere bazı gıdalarda bulunur. Pürinden zengin deniz ürünleri hamsi, sardalye, midye, deniz tarağı, alabalık ve ton balığı içerir. Alkollü içecekler, özellikle bira ve meyve şekeri (fruktoz) ile tatlandırılmış içecekler, ürik asit düzeylerini yükseltir.

Normalde ürik asit kanınızda çözünür ve böbreklerinizden idrarınıza geçer. Ancak bazen vücudunuz çok fazla ürik asit üretir veya böbrekleriniz çok az ürik asit salgılar. Bu olduğunda, ürik asit birikebilir ve eklemde veya çevreleyen dokuda ağrı, iltihaplanma ve şişmeye neden olan keskin, iğneye benzer ürat kristalleri oluşturabilir.

23 Ağustos 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al