Bebeğin Cinsiyetini Etkilemenin Bir Yolu Var mı?

Bebeğin Cinsiyetini Etkilemenin Bir Yolu Var mı?

Net bir cevap var o da hayır. Ortalama bir çiftin bir bebeğin cinsiyetini etkilemek için yapabileceği bir şey yok.

Bazı çiftlerin hikayeleri, bir kadının gebe kalma sırasındaki diyetinin veya cinsel pozisyonunun bebeğin cinsiyetini etkileyebileceğini öne sürse de, bu teoriler kanıtlanmamıştır. Aynı şekilde, araştırmacılar yumurtlamayla ilgili olarak cinsiyeti zamanlamanın bir erkek çocuk olması için yumurtlamadan günler önce seks yapmak veya bir kızı gebe bırakmak için yumurtlamaya yaklaşmak gibi işe yaramadığını bulmuşlardır.

İn vitro fertilizasyonla birlikte kullanılan bu teknikle, embriyolar bir kadının rahmine yerleştirilmeden önce belirli genetik koşullar ve cinsiyet açısından test edilir.

Suni tohumlama veya in vitro fertilizasyon gerektiren çeşitli sperm ayıklama teknikleri, genetik bir duruma geçme olasılığını azaltmak ve bir çocuğun cinsiyetini seçmek için kullanılabilir.

Bu prosedürler, tıbbi olmayan nedenlerle bir bebeğin cinsiyetini seçmek için önerilmez.  

Kürtaj, sonraki bir hamilelikte sorun riskini artırabilir mi?

Genel olarak, kürtajın gelecekteki gebeliklerde doğurganlık sorunlarına veya komplikasyonlara neden olacağı düşünülmez. Ancak gelecekteki gebeliklerle ilgili riskler, gerçekleştirilen elektif kürtaj türüne bağlı olabilir.

Tıbbi kürtaj

İlaç, fetüsü durdurmak için hamileliğin erken döneminde alınır. Doktor kontrolünde olduğunuz sürece, düşük, gelecekteki gebelik komplikasyonları riskini artırmıyor.

Hksigorta.com’dan Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

Cerrahi Kürtaj

Fetüsü rahimden çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Prosedür tipik olarak emme veya kür adı verilen bir alet kullanılarak yapılır. Pek çok çalışma, cerrahi kürtajın gelecekteki gebelikler üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğunu göstermiş olsa da, 2015 yılında yapılan çok sayıda çalışmanın gözden geçirilmesi, önceki cerrahi düşük ile erken doğum riski ve düşük doğum ağırlığı arasında hafif bir artış arasında bağlantı olduğunu öne sürmüştür.

Bir kür kullanarak birden fazla cerrahi düşük yapan kadınlar, uterusun iç zarında yara izi kalma riski altındadır. Bu durum, gelecekte hamile kalmanın zorluğu ile ilişkilidir. Kürtaj olduysanız ve bunun gelecekteki hamilelik üzerindeki olası etkisi konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla görüşün. Potansiyel riskleri ve sağlıklı bir hamileliği desteklemek için atabileceğiniz adımları anlamanıza yardımcı olacaktır.

11 Kasım 2020
291 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al