Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp krizi sessiz gelen bir hastalıktır. Bunun içinde kalp krizini daha öncesinden anlamanız pek kolay olmayacaktır. Ancak kalp krizi anındaki belirtiler krizin habercisi olabileceğinden dolayı dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Kalp krizi denildiğinde ilk akla gelen şey göğüs ağrısıdır ancak bu ağrının nasıl olduğunu da ancak yaşayan bilir. Bazı kişilerde ağrı hafif bir şekilde gerçekleşirken bazılarında ağrı ileri derecede olacaktır. özellikle yüksek efor sonrasında meydana gelen ağrılar bu durumda kalp krizinin habercisi olabilir. Mesela merdiven çıkarken ya da yürürken gelen ağrılar.

Nasıl Bir Göğüs Ağrısı?

Göğüs ağrısı önemli dedik ancak her göğüs ağrısı da kalp krizinin habercisi demek değildir. Genelde göğüs ağrıları kalpten kaynaklanmazlar. Ancak damar tıkanıklığı olduğunda ağrı göğsün tam ortasında meydana gelecektir. Bu ağrının şekli yanma ve bir baskı şeklindedir. Sol kola doğru ya da sağ kola doğru yayılma gösterir ve çene ile sırta ağrı dağılır. Kalbe bağlı olarak yapılan eforla birlikte ağrıda artış meydana gelecektir. Bu ağrıya beraberinde mide bulantısı ve terlemede eşlik eder.

Ani Bayılma

Kadınlarda ve yaşlılarda bahsettiğimiz ağrılar farklı gelişebilir. Örneğin diyabet hastaları genelde ağrı hissetmezler. Yaşlılar ise aniden bayılma yaşayabilirler. Ani bayılmalar genelde altında farklı hastalıkların yattığı durumlardır. Bunun içinde mutlaka dikkat edilmesi kalp krizi olmasa bile altındaki sorunu çözmek gerekir.

Spazm mı, yoksa kriz mi olduğu nasıl anlaşılır?

Kalp krizi ve kalp spazmı birbirine benzer ağrılardır. Göğsün tam ortasından çeneye doğru yayılan bir ağrı olması halinde dikkatli hareket edilmesi gerekir. Kalp krizi yaşayanların anlatımlarına göre bu ağrı kişide direk olarak ölüm korkusunu hisseder.  Dolayısıyla farklı bir ağrı hali meydana gelmiş olacaktır.

Kalp Krizi

Kalp krizi anında yapılabileceklerin sayısı azdır ancak en önemlisi 112’yi aramak olacaktır. Çünkü kalp krizi kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilecektir. Eğer ki ambulans çağrılmazsa bu durumda risk katlanarak büyür. Kriz esnasında kişinin farklı bir ulaşım aracıyla hastaneye götürülmesi de çok iyi değildir. Çünkü araç içerisinde krize müdahale yapılamaz ancak ambulansta gerekli müdahale anında yapılabilecektir.

12 Kasım 2019
567 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al