Behçet Hastalığı Belirtiler ve Nedenleri

Behçet Hastalığı Belirtiler ve Nedenleri

Behçet sendromu olarak da adlandırılan Behçet hastalığı, vücudunuzda kan damarı iltihabına neden olan nadir bir hastalıktır. Hastalık, ilk başta ilgisiz görünebilen çok sayıda belirti ve semptoma yol açabilir. Ağız yaraları, göz iltihabı, deri döküntüleri ve lezyonları ve genital yaraları içerebilir.

Behçet Hastalığı Semptomları

Behçet hastalığı semptomları kişiden kişiye değişir, gelip gidebilir veya zamanla daha az şiddetli hale gelebilir. Belirtiler ve semptomlar, vücudunuzun hangi bölümlerinin etkilendiğine bağlıdır.

Behçet hastalığından yaygın olarak etkilenen alanlar şunlardır:

Pamukçuklara benzeyen ağrılı ağız yaraları, Behçet hastalığının en yaygın belirtisidir. Ağızda hızla ağrılı ülsere dönüşen kabarık, yuvarlak lezyonlar olarak başlarlar. Yaralar tekrarlasa da genellikle bir ila üç hafta içinde iyileşir.

Bazı insanlar vücutlarında sivilce benzeri yaralar geliştirir. Diğerlerinin ciltlerinde, özellikle bacakların alt kısmında kırmızı, kabarık ve hassas nodüller gelişir.

Skrotum veya vulvada kırmızı, açık yaralar oluşabilir. Yaralar genellikle ağrılıdır ve iz bırakabilir.

Gözdeki iltihaplanma (üveit), tipik olarak her iki gözde kızarıklığa, ağrıya ve bulanık görmeye neden olur. Behçet hastalığı olan kişilerde durum gelip gidebilir.

Eklem şişmesi ve ağrısı, Behçet hastalığı olan kişilerde sıklıkla dizleri etkiler. Ayak bilekleri, dirsekler veya bilekler de etkilenebilir. Belirtiler ve semptomlar bir ila üç hafta sürebilir ve kendiliğinden kaybolabilir.

Damarlarda ve arterlerde iltihaplanma, kan pıhtısı oluştuğunda kollarda veya bacaklarda kızarıklığa, ağrıya ve şişmeye neden olabilir. Büyük arterlerdeki iltihaplanma, anevrizmalar ve damarın daralması veya tıkanması gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Karın ağrısı, ishal ve kanama gibi çeşitli belirti ve semptomlar sindirim sistemini etkileyebilir.

Beyindeki ve sinir sistemindeki iltihaplanma baş ağrısına, ateşe, yönelim bozukluğuna, zayıf dengeye veya felce neden olabilir.

Behçet hastalığını gösterebilecek olağandışı belirti ve semptomları fark ederseniz doktora gidin.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığı bir otoimmün bozukluk olabilir, bu da vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerinden bazılarına saldırdığı anlamına gelir. Genetik ve çevresel faktörlerin bir rol oynaması muhtemeldir.

Behçet hastalığının belirti ve semptomlarının kan damarlarının iltihaplanmasına (vaskülit) bağlı olduğu düşünülmektedir. Durum, her boyuttaki atardamarları ve damarları içerebilir ve vücutta onlara zarar verebilir.

26 Mayıs 2021
16 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al