İnme Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

İnme Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Beyninizin bir kısmına giden kan akışı kesintiye uğradığında veya azaldığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir felç meydana gelir. Beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. İnme tıbbi bir acil durumdur ve acil tedavi çok önemlidir. Erken müdahale, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabilir.

İnme Semptomları Nelerdir?

Siz veya birlikte olduğunuz biri felç geçiriyor olabilirse, semptomların başladığı zamana özellikle dikkat edin. Bazı tedavi seçenekleri, inme başladıktan hemen sonra etkilidir.

İnme belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Kafa karışıklığı yaşayabilir veya konuşmayı anlamakta güçlük çekebilirsiniz.
  • Yüzünüzde, kolunuzda veya bacağınızda ani uyuşma, halsizlik veya felç gelişebilir. Bu genellikle vücudunuzun sadece bir tarafını etkiler. Aynı anda her iki kolunuzu da başınızın üzerinde kaldırmaya çalışın. Bir kol düşmeye başlarsa, felç geçiriyor olabilirsiniz. Ayrıca gülümsemeye çalıştığınızda ağzınızın bir tarafı sarkabilir.
  • Aniden bir veya iki gözde bulanık veya kararmış görme olabilir veya çift görebilirsiniz.
  • Kusma, baş dönmesi veya bilinç değişikliğinin eşlik edebileceği ani, şiddetli baş ağrısı, felç geçirdiğinizi gösterebilir.
  • Yürüme güçlüğü veya koordinasyon kaybı yaşayabilirsiniz.

İnme belirtileri veya semptomları fark ederseniz, gelip gidiyor gibi görünseler veya tamamen yok olsalar bile derhal tıbbi yardım isteyin.  Felç geçirdiğinden şüphelendiğiniz birinin yanındaysanız, acil yardım için beklerken kişiyi dikkatlice izleyin.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Alabilirsiniz.

İnme Nedenleri Nelerdir?

İnmenin iki ana nedeni vardır: tıkalı bir arter veya bir kan damarı sızıntısı veya patlaması Bazı insanlar, kalıcı semptomlara neden olmayan, geçici iskemik atak olarak bilinen beyne giden kan akışında yalnızca geçici bir kesinti yaşayabilir.

İskemik inme: Bu en yaygın inme türüdür. Beynin kan damarları daraldığında veya tıkandığında meydana gelir ve ciddi şekilde azalmış kan akışına neden olur. Tıkanmış veya daralmış kan damarları, kan damarlarında biriken yağ birikintilerinden veya kan dolaşımınızda dolaşan ve beyninizdeki kan damarlarına yerleşen kan pıhtıları veya diğer kalıntılardan kaynaklanır.

Hemorajik inme: Hemorajik inme, beyninizdeki bir kan damarı sızdığında veya yırtıldığında meydana gelir. Beyin kanamaları, kan damarlarınızı etkileyen birçok durumdan kaynaklanabilir.

11 Mart 2021
31 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al