Anne Sütünde Antikorlar Ne İşe Yarar?

Anne Sütünde Antikorlar Ne İşe Yarar?

Antikorlar mikroplarla, hastalıklarla savaşır. Vücutta dolaşırlar ve kanınızda, terinizde, tükürüğünüzde ve hatta anne sütünüzde bulunabilirler.  Bebekler düşük IgA seviyeleri ile doğarlar. Sonra haftalar ve aylar geçtikçe bebeğin bağışıklık sistemi daha fazla IgA üretir ve seviyeler yavaş yavaş yükselir. Bebek emzirildiğinde anne sütünden yüksek düzeyde IgA alır.

IgA önemlidir çünkü mikropların vücuduna ve kan dolaşımına girmesini önlemek için bebeğinizin solunum ve bağırsak yollarını kaplar ve kapatır. IgA antikorları, çocuğunuzu bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin neden olduğu çeşitli hastalıklardan koruyabilir.

Anne sütünde IgA’nın yanı sıra dört tip immünoglobulin daha vardır. Bunlar IgE, IgG, IgM ve IgD’dir. İlk anne sütü olan kolostrum, özellikle IgA olmak üzere çok yüksek immünoglobulin seviyelerine sahiptir. Bu bağışıklık faktörleri yalnızca hastalık ve enfeksiyonla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle ailesinde alerji öyküsü olan bebeklerde süt alerjileri, egzama gibi alerjilere karşı da koruma sağlar.

Anne sütünüz kolostrumdan geçiş sütüne ve nihayet olgun anne sütüne dönüştüğünde, immünoglobulin konsantrasyonları değişir. Bununla birlikte, bir yıl veya daha uzun süre emzirseniz bile, IgA dahil olmak üzere bu bağışıklık özellikleri anne sütünüzde bulunabilir. Çocuğunuzu emzirdiği sürece korumaya devam edecekler ve çocuğunuz emzirme sona erdikten çok sonra anne sütünüzdeki bağışıklık güçlendirici maddelerden yararlanmaya devam edecek.

Bu immünoglobulinlerin yaptığı her şeyi bilmesek de, onlar hakkında her geçen gün daha fazla şey öğreniyoruz. Ve kesin olan bir şey var ki, bebek maması anne sütünde bulunan bu harika özellikleri kopyalayamaz.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Prematüre Bebeklere Faydaları

Prematüre bir bebeğin bağışıklık sistemi, zamanında doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi kadar güçlü değildir. Preemilerin enfeksiyon kapma riski daha yüksektir ve zamanında doğan bebeklere kıyasla enfeksiyonlarla baş etmekte daha zorlanırlar. Bu nedenle anne sütü prematüre bebekler için çok önemlidir. Anne sütünüzdeki antikorlar, bebeğinizin bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olacaktır.

Kreşe gitmesi gereken bebekler anne sütünden yararlanabilir. Çocuğunuz için pompaladığınız anne sütündeki antikorlar, çocuk bakım ortamında kolayca yakalanabilecek yaygın çocukluk hastalıklarından korunmalarına yardımcı olabilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin ishale ve kusmaya neden olan gastrointestinal hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür.

12 Eylül 2021
168 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al