Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Konut Sigortaları Hasar Tespiti

Konut Sigortaları Hasar Tespiti

Konut sigortasının kapsadığı pek çok zarar var. Ancak bu zararlardan korunabilmek içinde bir takım gerekliliklerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. Evet konut sigortası ana teminatlar dahilindeki her şeyi güvence altına alır ancak bazı durumlar var ki bunlar ek teminatların poliçeye eklenmesi sonrasında fayda sağlayacaktır. Bu makalemizde konut sigortası hasar tespiti nasıl yapılır? Bu konu hakkında detaylı bilgiler verelim istedik. Çünkü bu tespit neticesinde maddi olarak siz ve eviniz güvence kapsamı içerisinde olacaktır. 

Konut sigortası yaptıran birisi evinin teminat altına alındığını bilir bunun için evinden ne kadarda uzak olursa olsun kendisini rahat hissedecektir. Konut sigortası da tıpkı trafik sigortası gibi 1 yıl sure ile geçerlidir.

Konut sigortası yaptırmanız için ev sahibi olmanız gerekmiyor. Yani kiracı olsanız bile konut sigortası yaptırabilirsiniz.

Konut sigortası için ev sahibi olmanız gerekmez, kiracılar da sadece eşya teminatını alarak eşyalarını koruma altına alabilir. Sadece eşya teminatı ile yangın, deprem, su baskını gibi hasarlara karşı evin içinde yer alan eşyaların zararını teminata alır.

Hksigorta.com’dan en uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın! En uygun konut sigortası teklifi al.   

Zarar Tespiti Nasıl Yapılır?

Konut sigortasında sigorta şirketi ile sigortalı arasında sözleşme yapılır ve sözleşmede yazan maddeler doğrultusunda evinizde meydana gelen zararlar karşılanmış olur. Ancak bu zararın boyutlarının belirlenmesi içinde öncelikli olarak zarar tespiti çalışmasının yapılması gerekir.  Zarar tespiti bilirkişi tarafından yapılır ve bu da ancak tutanaklar sayesinde mümkün olacaktır.

Tarafların zararın miktarı konusunda anlaşamaması halinde; zarar miktarının belirlenmesi için bilirkişilere gidilmesini kararlaştırabilir ve bunu tutanaklarla tespit edebilir. Bilirkişilere gidilmesi halinde bazı esaslar doğrultusunda zarar miktarı saptanır. Konuyla ilgili olarak herkes kendi bilir kişisini tespit edebilir ve bu şekilde noter aracılığı ile karşı tarafa durumun bildirilmesini sağlar.  Bilirkişiler ilk toplantı tarihinden itibaren 7 gün içerisinde ve incelemeye geçmeden önce, bir 3. bilirkişi seçer ve bu tutanakla saptanır. 3.kişi seçilmesinin sebebi; tarafların bilirkişilerinin anlaşamadıkları hususlarda anlaşmaya vardırmaktır. 3.bilirkişi tek bir rapor halinde karar verme yetkisine sahiptir. Kararlar tarafları aynı anda bildirilir.

25 Ocak 2020
120 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al