Beyin Lezyonu Ne Demektir?

Beyin Lezyonu Ne Demektir?

Beyin lezyonu, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi bir beyin görüntüleme testinde görülen anormalliktir. BT veya MRI taramalarında beyin lezyonları, normal beyin dokusuna benzemeyen koyu veya açık renkli noktalar olarak görünür. Genellikle, bir beyin lezyonu, ilk etapta görüntüleme testine yol açan durum veya semptomla ilgisi olmayan tesadüfi bir bulgudur.

Beyin lezyonu, beyninizin küçükten büyüğe doğru bölgelerini içerebilir ve altta yatan durumun ciddiyeti önemsizden yaşamı tehdit edici boyutta olabilir. Ancak durumun ne aşamada olduğunu tespit edebilmek için iyi bir beyin cerrahına görünmek gerekir.

Beyin Lezyonu Nedenleri Nedir?

Beyin lezyonu, doktorunuzun nedenini belirlemesine yardımcı olacak karakteristik bir görünüme sahiptir. Bazen anormal görünen alanın nedeni tek başına görüntü ile teşhis edilemez ve ek veya takip testleri gerekli olabilir. Böyle bir durumda doktor size gerekli takip programını hazırlayacaktır. Bu tip müdahalelerde özel hastaneden yararlanmak her zaman doğru seçim olur. Çünkü beyinle ilgili yaşanabilecek herhangi bir sorun önemsiz olsa da ciddiye alınmadan geçilmemelidir. Sorun hastalığın bir an önce tespit edilerek tedavi aşamasının başlatılmasıdır. Özel hastaneler ise bunu hızlıca sağlayabilir.

Hksigorta.com’dan alacağınız Ankara özel sağlık sigortası teklifi ile anlaşmalı olan iyi bir özel hastanede muayenenizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Beyin lezyonlarının bilinen olası nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Beyin anevrizması (beyninizdeki bir arterdeki çıkıntı)
  • Beyin AVM’si (arteriyovenöz malformasyon) (arteriyovenöz malformasyon) beyin kan damarlarının anormal oluşumu
  • Beyin tümörü (hem kanserli hem de kanserli olmayan)
  • Beyin iltihabı
  • Epilepsi
  • Hidrosefali
  • Multipl Skleroz
  • İnme
  • Travmatik beyin hasarı

Herhangi bir tür beyin travması beyin sarsıntısının yanı sıra beyin lezyonu ile sonuçlanabilirken, sarsıntılar ve beyin lezyonları aynı şey değildir. Beyin sarsıntısı daha sık BT veya MRI’da herhangi bir değişikliğe neden olmadan meydana gelir ve görüntüleme testlerinden ziyade semptomlarla teşhis edilir.

Beyin görüntüleme testi sırasında keşfedilen bir beyin lezyonu iyi huylu veya çözülmüş bir durumdan kaynaklanmıyorsa, doktorunuz muhtemelen ek testlerden veya bir uzmana danışarak daha fazla bilgi isteyecektir.

Doktorunuz, özel bir muayene ve muhtemelen daha ileri testler için bir nöroloğa görünmenizi tavsiye edebilir.

10 Mart 2021
314 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al