Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

18 yaşını doldurmuş olan herkesin devletin hizmet verdiği sağlık haklarından yararlanabilmesi için GSS’ye katılmaları gerekir. Hastalandığınızda, ilaca ihtiyacınız olduğunda, doktor muayeneleri vs. gibi tedavi giderlerin karşılanabilmesi için genel sağlık sigortası olması gerekiyor. Ancak bu hizmetlerden yaralanabilmek için ise her ay belli bir miktarda para ödemesi yapılması şart. 2012 yılından sonra yeşil kart sahibi olmayan ve çalışmayan 18 yaşını doldurmuş kişilerin bu sigorta kapsamında olması gerekiyor. Türk vatandaşı olmayanlar da bu sigortayı yaptırabilirler ancak onlar için zorunlu değil isteğe bırakılmıştır.

GSS’li Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmeniz için evinize girecek olan gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor bu da 676 TL’nin altında bir gelire sahip olmanız demektir. Eğer ki bu rakamın altında evinize gelir giriyorsa bu durumda GSS’den faydalanabiliriniz. 

 GSS Prim Borcu

  • Sigortalı olarak çalışmayan ancak çalıştıkları halde sigortalı olmayanlar
  • GSS’den yararlanan kişinin anne, baba, çocuk ve eşleri bu sigorta kapsamı içerisine dahil edilirler.
  • Emekli maaşı ya da ek bir geliri olmayanlar

Yukarıdaki bahsetmiş olduğumuz kişiler zorunlu olarak GSS’ye katılmak zorundalar.

GSS Prim Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortanıza ait borcunuzun olup olmadığını anlayabilmeniz için E-devlet üzerinden bilgilerinizi kontrol ederek ödeme yapabilirsiniz.

GSS Borcu Olanlar

Genel Sağlık Sigortasına eğer ki borcunuz 60 günden az ise gelir ve geliriniz 676 TL’den azsa muayene olabilirsiniz.

GSS Borcu Taksitle Ödenir mi?

Genel Sağlık Sigortasını bir yıla bölerek taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Aylık olan taksitlere baktığımız zaman burada 75 TL gibi bir rakam düşüyor. Eğer ki bu ödemeyi yapmak istemiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey yukarıda da belirttiğimiz gibi eve giren geliriniz asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bunu da muhtardan alacağınız fakirlik ilmuhabiriyle belgeleyebiliyorsunuz.

İnsanlar 2012 yılından sonra getirilen bu uygulamadan rahatsız olduğu biliniyor. Çünkü zaten eve giren para miktarı az olunca GSS için verilecek olan ekstra bir para ödemesi de devletin sosyal devlet olarak görülmesindeki soru işaretini ortaya çıkarıyor.

18 Mart 2019
394 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al