Ambulanslardaki Sağlık Hizmeti Kalitesi

Ambulanslardaki Sağlık Hizmeti Kalitesi

Ambulansların görevi yaralı veya hastaları hastaneye taşıma sürecinde ilk yardımı yapabilmek ve onların hayatlarını tehlikeye atmada ulaşımlarını sağlamak. Ambulans günümüzde bir ulaşım aracı olarak görülüyor olsa da aslında sadece ulaşım değil ilk müdahale içinde çok gereklidir. Hastanın bulunduğu yerde müdahalesinin yapılması ve gerekiyorsa hayata döndürülmesine yardımcı olabilmek için tercih edilen bir sağlık sistemi diyebiliriz. Ambulanstaki sağlık hizmeti kalitesi tıpkı hastane ortamındaki gibidir. Teknolojik teknik donanım ve uzman personellerle birlikte hastanın ya da yaralının en kısa süre içerisinde hastaneye nakledilmesi ambulans sayesinde gerçekleştirecektir.

Ambulanslar özel olarak teçhiz edilirler ve gerekli tüm teknik içerik ambulans içerisinde barınır. İster karadan, ister havadan ister denizden olsun her türlü sağlık hizmeti rahatlıkla verilir ve farkı bir durum oluşmadıkça hastanın nakli hızlıca gerçekleştirilir.

Ambulansların Araç Donanımı

Ambulanslarda hizmet kalitesinin artması ve hastanın sağlığını düşünmek için bir takım malzemeler zorunlu olarak bulunur. Bu malzemeler Sağlık Bakanlığı tarafından listelenmiştir. Ancak bu malzemelerin araç içerisindeki muhafazası aracın özelliklerine göre farklılık gösterir. Burada mühim olan malzemenin nerede olduğu değil var olup olmadığıdır. Ambulansların bakımları ve temizlikleri sürekli olarak yapılmak zorundadır. Bu da hastane yönetimi tarafından denetime tabi tutulacağı anlamına gelecektir. Ambulans içerisinde olması gereken ilaçların ve malzemelerin düzenli olarak sayılması ve günlük olarak eksikliklerinde mutlaka tamamlanması gerekir. Ambulans içerisinde eksik malzeme ciddi anlamda problem yaratacağından dolayı sorumluluğu büyüktür.

 Ambulanslardaki Sağlık Personelinin Önemi

Ambulanslar teknik ve donanım açısından önemlidir. Ancak bu önem yalnızca araçla ilgili değildir. Aynı zamanda ambulans içerisinde çalışan personelinde mutlaka ilk yardım eğitimini almış ve hazır olması gerekir. Bir hastaya nasıl müdahale edilmesi gerektiği ve nelerle müdahale edilmesi gerektiğini çok iyi biliyor olması gerekir. Ambulans içerisinde eksik personel olması kesinlikle doğru değildir. Buradaki bir eksiklik tüm personeli ve hastayı yakından ilgilendirir. Bunun içinde izin ve farklı durumlar sürekli olarak kontrol altında tutulmak zorundadır.  Ambulans çalışanları vardiya şeklinde hizmet vermelidir. Gerekli ihtiyacın giderilmesi için gerekli sayıda personelin alımı gerçekleştirilmelidir. Ambulans görevlileri hastaya, hasta yakınlarına karşın nasıl hareket etmesi gereğini bilmeli ve gerekli eğitimleri almış olmalıdır.

26 Ağustos 2019
454 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al