Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta ve kasko teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Muayene İstasyonlarında Hangi Kontroller Yapılıyor?

Muayene İstasyonlarında Hangi Kontroller Yapılıyor?

Araç muayenesi düzenli aralıklarla her aracın yaptırmak olduğu bir işlemdir. Bu sadece aracınızın sorunsuz olduğunun göstergesi değil aynı zamanda trafikte diğer sürücü ve yayaların güvenli bir şekilde seyretmesini sağlayabilmek için önemlidir. Kara yolları Trafik Kanunun 34. maddesine göre kara yoluna çıkan her araç mutlaka yolculuk için uygun olan şartları taşıması gerekir. Bunun içinde varsa kusurlarının tespit edilmesi yoksa trafiğe çıkabilmesi için izin verilmesi gerekir.

Aracınızı muayene istasyonuna götürdüğünüz zaman ise bir takım teknik kontrollerden geçerler. Muayene istasyonunda yapılan bu teknik kontroller ise otomobilin kusurlarının azaltılmasını sağlamak amacıyladır. Düzenli olarak yapılan muayeneler aracın kullanım ömrünü de uzatacağından dolayı aslında sürücüler için bir anlamda faydalıdır. Sürücü muayene sayesinde aracındaki eksiklikleri giderir görmediği kusurlar varsa bunları da fark etmiş olur. Muayene sonrasında sorunsuz gösterilen bir aracın piyasa değeri de o günün şartlarında yüksek olacaktır. Çünkü aracın teknik olarak hiçbir sorunun olmadığı böylelikle ispat edilmiş olur.

Aracınız için bakım önemliyken sizinde muayene öncesinde yapmanız gereken bir takım işlemler vardır. Bu işlemler ise aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç muayene işlemleri TUVTÜRK tarafından yapılır ve muayene için öncelikli olarak internet üzerinden randevu almanız gerekir. Randevunuzu aldıktan sonra size verilen gün ve saatten 30 dakika öncesinde istasyonda olmanız gereklidir.

Aracınızın muayeneye geldiğinde mutlaka egzoz muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Bunu TUVTURK’te de yaptırabilirsiniz anlaşmalı olan sanayi de bir yerde de. Bunun kararını vermek ise size bağlıdır. Egzoz muayenesinin aynı zamanda yapılması sorunlu değildir. Öncede yaptırabilirsiniz ancak muayeneye geldiğinizde mutlaka olması gerekir. Muayeneye geldiğinizde ruhsatınız, kimliğiniz ya da vekaletnameniz yanınızda olması gerekiyor. Aksi takdirde muayene yaptıramazsınız. LPG’li araçlarda sızdırmazlık raporu istenir.  Aracınızda mutlaka olması gereken ekipmanların bulunmasını sağlamalısınız. İlk yardım çantası, kriko, yangın tüpü vs. gibi.

Gelelim muayene esnasında nelere bakıldığına bakmaya.

Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor?

• Aracın şasi numarası, yakıt tipi ve koltuk sayısı 3

• Motor havuzu içerisinde bulunan parçalar

• Fren test cihazı ile fren sisteminin kontrolü

• Araç içinde şoför koltuğunun sabitliği ve emniyet kemerlerinin durumu.

• Aracın alt kısmında oluşabilecek sıvı, yağ ve yakıt kaçakları, egzoz, ön ve arka aksların süspansiyon sistemi, fren sistemi, hortumlar, rekorlar, kablolar kontrol edilir.

• Aydınlatmalar

07 Ekim 2019
7 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al