Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi notu bilindiği üzere insanların bankalarla olan ilişkilerini gösteren bir skaladır. Bu skalanın da belirli bir puanı bulunuyor. Bu puanlara baktığımız da ise yukarıdan aşağıya doğru gidiyor. Eğer ki sizin kredi notunuz düşük ise bu durumda kredi almanız da zorlaşacaktır. Bankalarla işlem yapan herkes belli bir kredi notuna sahiptir. Siz ödemelerinizi düzenli bir şekilde ve eksiksiz yaparsanız o zaman notunuz daha yüksek olacaktır. Bankadan kredi talep etmek istiyorsanız o zaman mutlaka kredi notunuzun yüksek olmasını sağlamalısınız ya da krediniz konusunda emin olmanız için başvuruda bulunmadan önce kredi notunuzun kaç olduğunu bilmelisiniz. Kredi notu önemli olunca burada elbette ki kafaya takılan en yüksek kredi notu kaçtır? Sorusu oluyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken farklı kriterler değerlendiriliyor. Bunlardan en önemli olanı ise elbette ki yukarıda bahsettiğimiz gibi kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Eğer ki bir kişi borcuna sadık düzenli bir şekilde ödüyorsa bu durumda kredi notu yüksek olacaktır. Ancak ödemelerini aksatıyor hatta hiç ödemiyorsa bu durumda kredi notu düşecektir. Eğer ki kredinizi ilk kez kullanıyorsanız bu kez hakkınızdaki risk yüksek olacağından dolayı kredi notları düşük olacaktır.

Ankara konut sigortası teklifi al

En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notunda en düşük rakam sıfırdır. En yüksek rakam ise 1.900 olarak uygulanır. Eğer ki siz kolay bir şekilde kredi kullanmak istiyorsanız bu durumda kredi notunuz 1500-1900 arasında olması gerekir. Kredi çekmek isteyen bir kişinin ilk olarak aylık geliri dikkate alınır. Bunun içinde başvuru esnasında gelir belgesi talep edilir. 

 Kredi Notunun Sıfır Olması

Kredi notunuzun sıfır olmasının 2 türlü nedeni vardır. İlki kredi ya da kredi kullanımında ödemeleri yapmayıp kara listeye girmek. Dolayısıyla bankaya borcunu ödemeyen bir kişi direk olarak bankaların veri tabanına riskli olarak kaydedilir ve sonrasında ise kredi çekebilmeleri neredeyse imkansız bir hale gelecektir. Kara listeye giren birisinin kredi notu sıfır olur ve bu kara listeden çıkmakta öyle kolay olmayacaktır. İkinci neden olan ilk kez kredi kullanımı da kredi verilmemesinin bir nedeni olabilecektir.

25 Haziran 2020
253 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al