Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araba Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Araba Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Bir sürücüyü kazada ihtimalinden hemen sonra aracının çalınması ihtimali korkutur. Çünkü ne kadar tedbirli olursanız olun ve benim aracımı açamazlar derseniz deyin otomobil hırsızları ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bu nedenle de Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 30 binin üzerinde otomobil çalınıyor. Bir aracın çalınmasından ziyade araç içerisindeki aksesuarların alınması ise hırsızlar için daha cazip geliyor. Yükte hafif ve parada ağır eşyalar bir hırsız için en ideal çalma yöntemidir. Yeni araçlarda ise hava yastıkları, beyinler, gibi aksamlar oto hırsızlığının yüksek olduğu parça çalınmalarıdır.

Peki, bunlardan nasıl korunabilirim, neler yapmam gerekiyor derseniz onu da şu şekilde açıklayalım.

Aracınızı Bıraktığınız Yer Önemli

Otomobilinizi park ederken mutlaka güvenli alanlara bırakmalısınız. Gelişi güzel bir şekilde aracınızı bırakmış olmak hırsızlığa davetiye anlamına gelecektir. Özellikle de katı otoparklardan uzak durun çünkü güvenli dediğiniz yerler daha tenha olacağından dolayı aracın çalınma ihtimali daha yüksek olacaktır. Eğer ki otoparka aracınızı bırakmanız ve anahtarı teslim etmeniz gerekiyorsa o zaman aracınızın içerisinde hiçbir zaman değerli eşya bırakmamalısınız. Anahtarı verdiğiniz görevliden mutlaka bir makbuz alın ve onun otopark görevlisi olduğundan mutlaka emin olun. Makbuz alırken de dikkat etmeniz gereken önemli husus aracınızın plakasının makbuz üzerinde yazılı olmasıdır.

Araç İçinde Eşya Bırakmayın

Aracınızı ne şekilde ve nereye bırakırsanız bırakın hemen geliyorum deseniz bile kesinlikle içerisinde değerli ya da değersiz dışarıdan görülebilecek hiçbir şey bırakmayın. Araç içerisinde bırakılmış ya da unutulmuş olan bir eşya her zaman hırsızlığa davetiye çıkarmak demektir. Bunun için aracınıza koyduklarınıza mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. 

Mekanik Önlemler

Aslında alarm sistemlerini önemsemiyoruz. Ancak bir otomobile gelen hırsızı caydırmanın en etkili yöntemlerinin başında alarm sistemleri geliyor. Hiçbir hırsız alarmı olan araca girmek istemez. Bunun içinde ses aksamı olmayan bir araca yönelir. Alarm sisteminin yanı sıra direksiyon kilitleri de hırsızlığın önlenmesi için oldukça önemli yöntemlerin başında geliyor.

Otomobilinizin çalınma ve araç içerisinde herhangi bir aksesuarının çalınma riskine karşın güvenliği önce kendiniz almalısınız. Sonrasında ise kasko sigortası oluşabilecek hırsızlık zararınızı en aza indirmek için tercih edilebilir.

15 Temmuz 2019
175 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al