Gebelik Hipertansiyonu Nedir ve Neden Olur?

Gebelik Hipertansiyonu Nedir ve Neden Olur?

Hipertansiyon, 140 / 90’dan yüksek bir kan basıncı olarak tanımlanır. Şiddetli hipertansiyon, 150 / 110’dan yüksek bir kan basıncı olarak tanımlanır. Kan basıncı genellikle normal olan kadınlarda bazen hamilelik sırasında hipertansiyon görülür. Bu, gebeliğin en yaygın komplikasyonlarından biridir. Tüm gebeliklerin % 5’inde ve ilk gebeliklerin % 10’unda görülür.

Kadınlar, aşağıdaki durumlarda gebelik hipertansiyonu riski altındadır:

  • İlk kez anne olacaklar,
  • Gebelik hipertansiyonu olan kız kardeşleriniz veya anneniz varsa,
  • 20 yaşından küçük veya 40 yaşından büyükseniz,
  • Hamilelikten önce yüksek tansiyonunuz varsa,
  • Farklı bir hastalığınız bulunuyorsa,

20. haftadan sonra hipertansiyon, idrarda yüksek tansiyon ve protein içeren ciddi bir durum olan preeklampsiye yol açabilir. Gebelik hipertansiyonu için sizi izlemek için sağlık uzmanınız kan basıncınızı kontrol edecek ve idrarınızın protein içeriğini ölçecektir. Bu iki testin sonuçları size gestasyonel hipertansiyonunuz olup olmadığını veya preeklampsi geliştirme riski altında olup olmadığınızı söyleyecektir.

Hipertansiyonunuz varsa, baş ağrısı, bulanık görme, baş dönmesi, bulantı veya kusma veya nefes darlığı dahil olmak üzere preeklampsiye işaret edebilecek semptomlara dikkat edin. Hamilelikten önce yüksek tansiyonunuz varsa veya hamilelik sırasında yüksek tansiyon geliştirme veya kötüleştirme riskinizi artıran faktörler varsa, ilaç alarak fayda sağlayabilirsiniz.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi en uygun fiyata alabilirsiniz. Doğum teminatı da ekleterek hamileliğinizi özel hastane imkanlarından faydalanarak geçirebilirsiniz. bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki resme tıklayarak formu doldurmanızdır.

DOĞUM TEMİNATLI ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

Preeklampsi Nedir?

Preeklampsi, yüksek tansiyon ve idrarda protein varlığı ile kendini gösteren potansiyel olarak ciddi bir gebelik komplikasyonudur. Kimse tam olarak neden olduğunu bilmiyor, ancak plasentadaki damarların yanlış gelişmesiyle başladığı düşünülüyor. Preeklampsinin tek çaresi bebeğin doğmasıdır, bu nedenle hamileliğinizin erken döneminde teşhis edilirseniz, bunun tedavisi çok zor bir komplikasyon olabilir.

Gebelik Hipertansiyonu Ve Preeklampsi Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek tansiyonunuz varsa, organlarınızın hala iyi çalışıp çalışmadığını görmek için başka testlerden geçebilirsiniz (örneğin, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri). Şiddetli hipertansiyonunuz varsa, bakım için hastaneye yatırılabilirsiniz ve böylece bebeğiniz izlenebilir. Hipertansiyonunuzun ciddiyetine bağlı olarak tedavi şunları içerebilir:

  • Dinlenme
  • Kalsiyum takviyeleri
  • İlaçlar
  • Bebeğinizin doğumu (kaç haftalık hamile olduğunuza bağlı olarak değişebilir)
22 Ocak 2021
435 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al