Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Kan Basıncı Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyon, kalbinize zarar verebilecek tehlikeli bir durumdur. Her üç kişiden birini ve dünya çapında 1 milyar kişiyi etkiliyor. Kontrolsüz bırakılırsa, yüksek tansiyon kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır.

İyi haber şu ki ilaçsız bile kan basıncınızı düşürmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır .

Yüksek tansiyonla mücadele etmenin doğal yolları:

1. Düzenli Olarak Yürüyün Ve Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Egzersiz, yüksek tansiyonu düşürmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Düzenli egzersiz, kalbinizin kan pompalamada daha güçlü ve daha verimli olmasına yardımcı olur, bu da arterlerinizdeki basıncı düşürür.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI

2. Sodyum Alımınızı Azaltın

Yüksek tansiyonu olan insanların yaklaşık yarısı ve normal seviyedeki insanların dörtte biri tuza duyarlı görünmektedir. Zaten yüksek tansiyonunuz varsa, bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için sodyum alımınızı azaltmaya değer. İşlenmiş yiyecekleri taze yiyeceklerle değiştirin ve tuz yerine otlar ve baharatlarla çeşnilendirmeyi deneyin.

3. Daha Az Alkol Tüketin

Alkol içmek tansiyonu yükseltebilir. Alkol, dünyadaki yüksek tansiyon vakalarının% 16’sıyla bağlantılıdır. Bazı araştırmalar, düşük ila orta miktarda alkolün kalbi koruyabileceğini öne sürse de, bu faydalar olumsuz etkilerle dengelenebilir.

4. Potasyum Açısından Zengin Besinler Tüketin

Potasyum önemli bir mineraldir. Vücudunuzun sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur ve kan damarlarınız üzerindeki baskıyı azaltır. Modern diyetler, potasyum alımını azaltırken çoğu insanın sodyum alımını artırmıştır. Diyetinizde potasyumdan sodyuma daha iyi bir denge sağlamak için, daha az işlenmiş ve daha taze, bütün yiyecekler yemeye odaklanın .

5. Kafeini Azaltın

Kan basıncınızı ölçmeden önce bir fincan kahve içtiyseniz, kafeinin anında yükselmeye neden olduğunu bilirsiniz. Aslında, kafeinli kahve ve çay içen kişiler, içmeyenlere göre yüksek tansiyon dahil olmak üzere daha düşük kalp hastalığı riski taşırlar. Kafein, düzenli olarak tüketmeyen insanlar üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olabilir.

6. Stresi Yönetmeyi Öğrenin

Sakinleştirici müzik dinlemek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Stres, yüksek tansiyonun anahtar faktörlerinden biridir. Kronik olarak stresli olduğunuzda, vücudunuz sürekli bir dövüş ya da uçuş modundadır. Fiziksel düzeyde bu, daha hızlı bir kalp atış hızı ve daralmış kan damarları anlamına gelir.

25 Şubat 2021
208 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al