Frenden Islık Sesi Neden Gelir?

Frenden Islık Sesi Neden Gelir?

Bir aracın fren sisteminde en çok karşılaşılan arızaların başında aracın fren balatasının bitmesi ve buna bağlı olarak ses çıkarması gelir. Aracın balataları kullanıma bağlı olarak belli süre aralıklarında değişmesi gerekir. Bu değişimin habercisi ise balatadan gelen seslerdir. Bu makalemizde ise frenden ıslık sesi neden gelir? Bu konu hakkında bilgi vermek istedik. 

Bir araçta fren yalnız sürücüyü değil aynı zamanda etraftaki kişilerinde güvenliğini sağlayabilmek için önemlidir. Bunun için aracın frenlerinin mutlaka yeteri düzeyde tutuyor olması gerekir. Az tutan bir fren özellikle araç hızlı giderken büyük risk oluşturacaktır. Bunun için aracınızın frenlerinden gelen her sesi önemsemek ve bir an önce gerekli müdahaleyi yapmak zorundasınız.

Frenden Gelen Islık Sesi Nedenleri Nelerdir?                                           

Önemsemediğiniz bir fren sesi sizin hayatınız riske atabilecektir. Peki bu ıslık sesinin gelmesinin ana nedenleri nedir? Maddeler halinde bir inceleyelim.

  • Fren balatalarının bitmesi
  • Fren balatalarının sertleşmesi
  • Fren disklerinin aşınması sonucu yüzeyin bozulması

Aracın frenine bastığınız zaman yukarıdaki durumlardan dolayı ıslık sesi duyabilirsiniz.

Aracınızın frenine bastığınız zaman balatanız bitmiş olduğundan dolayı fren diskin metal yüzeyine sürtünmeye başlayacak dolayısıyla bu durum sonucunda da ıslık sesi çıkacaktır. Eğer ki siz fren disklerinizin bu durumdan etkilenmemesini ve bozulmamasını istiyorsanız o zaman balatalarınızı mutlaka değiştirmeniz gerekiyor. Bazı araçlarda fren balatalarının bittiğini gösterecek olan sensörler vardır ve bu sensorlar aracınızda ikaz lambası yakarak sizi haberdar ederler.  

Fren balatalarınız sertleştiğinde de aynı sesi duymaya başlayacaktır. Bunun nedeni ise aracın fren balatalarının deterjanlı su ile yıkanması ve bu sayede de sıcak olan balatanın sertleşmesidir. Öncelikli olarak disklerinizi kontrol etmeli ve burada bir sorun yoksa bu durumda balataları değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Fren diskleri de kullanıma bağlı olarak bozulabilecek parçalardır. Zaman içerisinde aşınan disklerin yüzeyleri bozulacak ve sesler gelmeye başlayacaktır. Disklerde yaşanacak bozulmalar ise frene bastığınız zaman hissedilir. Böyle durumda fren pedalı ayağınızın altından geri tepecektir. 

Balata ve diskler otomobilinizin ve etraftakilerin güvenliği için çok önemli parçalardır. Bunun içinde belli kilometrelerde ve kullanıma bağlı olarak değiştirilmesi gerekir.

29 Ağustos 2019
1.137 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al