Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otomatik Vitesin Şanzıman Yağı Değişir mi?

Otomatik Vitesin Şanzıman Yağı Değişir mi?

Araçlarda dikkat edilmesi gereken aksamların başında gelen şanzımanın harekete büyük etkisi vardır. Bunun içinde bir araç alırken şanzımanı arızalı ya da güçlü ise bunu mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bunun içinde siz ikinci el bir araçtan anlamıyorsanız kesinlikle anlayan ve işi bilen bir ustadan yardım almalısınız. Hatta günümüzde pek çok yerde kurulmuş olan oto ekspertiz hizmetleri de bu noktada sizin işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Hatta yeni araçların tamamının da dijital teknolojiye sahip bilgisayarlı olduğunu düşünürseniz ekspertiz sizin için en doğru karar olacaktır. Bu makalemizi paylaşmamızın asıl nedeni ise başlığımızdan da anlaşılacağı üzere otomatik araçlarda şanzıman yağının değiştirilip değiştirilmediği. Çünkü ilk kez bir otomatik araç kullanan pek çok kişi de bu sorunun yanıtını bilmedikleri gibi merakta ediyorlar. Açıklamaya başlamadan önce isterseniz otomatik şanzıman ne demektir? Buna bir yakından bakalım çünkü bu sayede değişim olup olmadığını da net bir şekilde anlamış oluruz.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Eğer ki sizin kullandığınız araç size ihtiyaç duymadan gaza basış şekline göre kendisi vitesini düşürüp çıkarıyorsa bu durumda araç için otomatik vites tanımlaması kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu araçlarda yer alan şanzımana da otomatik şanzıman denilir. Otomatik şanzımanlar kendi içerisinde de üç ana bölüme ayrılmıştır. Bunlardan birincisi tam otomatik olan şanzıman, bu modelde ise hidrolik basıncı kullanılarak araç çalışır. İkincisi ise robot şanzımanlar. Eğer ki siz aracınızı hem elinizle vites değiştirerek hem de kendi otomatiğini kullanarak hareket ettirebiliyorsanız bu şanzımanlar yarım otomatik robot şanzıman olarak tanımlanmaktadır. Bu şanzımanlara örnek olarak ise herkesin bildiği DSG ve EDG şanzımanları söyleyebiliriz. Bunlar halk arasında triptonik vites olarak da bilinir. Üçüncüsü ise CVT şanzımanlardır.

Gelelim asıl başlığımızın yanıtını vermeye. Otomobillerde en önemli parçalardan birisi yağdır. Aracın içerisinde çalışan tüm parçalar yağlanmak zorundadır aksi takdirde birbirine sürterek yıpranır ve kullanılmaz hale gelir. Bunun içinde siz aracınıza mutlaka yağ koymak zorundasınız. Otomatik viteslerde ise bu durum biraz daha hassas bir şekilde yapılır ve mutlaka belli periyotlarda aracınızın şanzıman yağının değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde aracınızın motoruna ağır hasarlar verebilirsiniz.

24 Temmuz 2019
280 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al