Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafikte Öfke Kontrolü Nasıl Olmalı?

Trafikte Öfke Kontrolü Nasıl Olmalı?

Dünyanın dört bir tarafında sürücülerin, bilhassa de erkek sürücülerin trafikte hiddetlerini denetleyememeleri neticesi meydana çıkan olumsuz ruh durumunun ileri şekilleri, öfke şeklinde anılıyor. Trafikte hiddet, bütünde şu tür davranışlarla kendisini belli ediyor:

 • Riskli şekilde diğer vasıtaların önüne geçme
 • Kornaya devamlı basma
 • Israrla uzunları açarak öndeki sürücünün fikrini bozma
 • Hareket halindeyken öndeki araca tehlikeli şekilde yaklaşma
 • Diğer vasıtalara doğru bağırıp çağırma, tehditkâr el-kol hareketleri yapma
 • Bir aracın peşine düşüp kovalama

Bu tarz agresif hareket sergilemeyenler de bile, konsantrasyon sorunu, direksiyon hakimiyetinde azalma, karar verme becerisinin kilo vermesi gibi vahim neticeler meydana çıkıyor. Bunların tamamı trafikte risk ve tehlikelerin yükselmesi demektir.

Trafik yoğunluğunda sürücüden sürücüye bulaşabilen bu ruh durumu ve beraberinde gelen davranış-sürüş arızaları, çoğu ülkede ciddi bir suç olarak kabul ediliyor.

Kasko teklifi al Ankara! Tek tık uzağınızdayız.

Ülkelere Trafikte Öfke Kontrolü Cezası

 1. Almanya’da diğer sürücülere hakaret eden ya da saldırgan davranışlar gösteren sürücülere yalnızca para cezası değil, hapis cezası verilmesi de tahmin ediliyor.
 2. Britanya’da hiddetli sürücülerin saldırgan davranışları meşru yönden “müessir fiil” (dövme, yaralama) olarak kabul edilip cezalandırılabiliyor.
 3. Avustralya’da diğer vasıtaları kovalayan ya da sürücülerini tehdit eden şahıslara 5 seneye kadar hapis cezası verilebiliyor.
 4. Singapur’da diğer sürücülere saldırgan davranan şahıslara 5000 dolara kadar para ve 2 seneye kadar hapis cezası veriliyor.
 5. ABD’nin 14 vilayetinde agresif vasıta kullanmaya dair meşru yasalar bulunmakta. Nisan 2007’de Kolorado vilayetinde bir sürücünün iki motosiklet sürücüsüne çarparak öldürmesine dair davada sanığa “kasten adam öldürmeden ceza verilmiş olması, bir numune meydana getiriyor.

Otoyolda diğer bir sürücüyle herhangi bir nedenden dolayı tartışma yaşamışsanız bu durumda sizin en son hareketiniz ne olur? Aşağıdaki şartlardan herhangi birini aşağıda bizimle yorumda paylaşabilirsiniz.

 1. Derin bir soluk alıp yoluna devam etme
 2. Kornaya basma ve sonra yola devam etme
 3. Uzun uzun kornaya basma, yüksek ses çıkarma, direksiyonu yumruklama

Tepkiniz üçüncü şıktaki gibi ise, eksperlerden gelen birtakım hatırlatma ve tavsiyeler var. Trafikte kendinize hakim olmanız ve üzücü olaylarla karşılaşmamanız dileğiyle…

03 Mayıs 2020
38 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al