Evde Maske Takmalı mısınız?

Evde Maske Takmalı mısınız?

Tek bir basit eylemin tüm ailenin güvenliğini sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrendiğinizde aslında sorunun yanıtını da net bir şekilde anlamış olursunuz.

Mart ayından bugüne kadar yüzlerce kez maskeler işe yarıyor uyarılarını duydunuz. Koronavirüsün henüz toplanıp hayatımızdan çıkmadığını düşünürsek, güvenlik adına buğulu gözlüklere, boğuk seslere, sivilcelere ve diğer her şeye maskeler yüzünden katlanmak zorundayız.

Halka açık her yerde maske takmak zorunlu

Tanımadığımız insanlar arasındayız, bu yüzden mantıklı. Ama çok iyi bildiğimiz bir yerde, yani evlerimizde arkadaşlarımız ve ailemizle birlikte olduğumuzda durum ne olacak? Yani sevdiğimiz insanlarla aşina olduğumuz bir yerdeyken veya arada sırada bir araya gelmişken maske takmamız gerekiyor mu?

Seninle yaşamayan insanların yanında maskeni tak

Pandemi başladığından beri el yıkama ve maske devriyesindeyiz. Evimizdeki herkesin dışarı çıktığında ve toplum içine girdiğinde maskelerini taktığına inanıyorsunuz. Ancak kapınıza gelen her akraba veya başka biri hakkında emin olamazsınız. Bu nedenle tahmin etmek yerine, sizinle yaşamayan biri evinize geldiğinde maske takmasını isteyin ve sizde takın.

Siz veya bir başkası hastayken evde maske takın

Grip mi yoksa Koronavirüs mü? Emin değilseniz, güvende olmanın ve sizinle birlikte yaşayanları koruma altına almanın hiçbir zararı yoktur. Bunun için hasta olduğunuzda, sağlıklı olduğunuzu anlayana kadar maske takın. Aynı şey evinizdeki diğer herkes için de geçerlidir.

Belirtilerdeki benzerlik nedeniyle, COVID–19 veya başka bir şeye sahip olup olmadığınızı söylemek zor olacaktır. Solunum sıkıntılarınız varsa, neyle karşı karşıya olduğunuzu bilene kadar kendi kendinizi izole etmeniz en iyisidir. Kendinizi izole edemediğinizde maske takmanız sevdiklerinizin riskini azaltacaktır. Hastaysanız, evinizdeki diğer insanlardan uzak durun. Mümkünse banyo ve mutfak gibi ortak alanlardan kaçının. Ayrıca, koronavirüsün yayılmasını önlemek için sık sık dezenfeksiyon kullanın. Yapabileceğiniz başka bir şey de evinizi havalandırmak ve dolaşımı artırmak için pencere açmaktır.

İlginizi Çekebilir: Ankara özel sağlık sigortası

Herkesten uzak durmak zor olabilir. Ancak belirtileriniz başladıktan sonra on gün boyunca kendi kendine izolasyonun koronavirüsün yayılmasını durdurmak için gerekli olduğunun altını çizelim

Kim Her Zaman Maske Takmalı?

  • Evinizde yaşamayan insanların yanında olduğunuzda maske takabilirsiniz.
  • COVID–19 hastasıysanız veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız maske takmalısınız.

Maskeler aşağıdaki kişiler tarafından takılmamalıdır:

  • 2 yaşından küçük çocuklar.
  • Nefes almakta güçlük çeken herkes,
  • Bilinci yerinde olmayan, ehliyetsiz veya başka bir şekilde yardım almadan maskeyi çıkaramayan herkes.
05 Aralık 2020
294 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al