Minerallerin Sağlığa Faydaları

Minerallerin Sağlığa Faydaları

Aşağıda insan vücudunda bulunan minerallerin listesi ve bunlarla ilişkili faydaları yer almaktadır:

İnsan Vücudunda Bulunan Mineraller ve Sağlığa Faydaları

Bor: Bu mineral, optimal kemik sağlığının, beyin fonksiyonunun, yaşlanma süreçlerinin ve cinsel sağlığın iyileştirilmesinde ve korunmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca kanseri önlemeye , Alzheimer hastalığını tedavi etmeye ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Kalsiyum: Bu hayati mineral kemik sağlığını güçlendirir, artriti hafifletir, diş sağlığını iyileştirir ve uykusuzluk, menopoz, adet öncesi sendromu (PMS) ve krampları giderir. Ayrıca obezite, kolon kanseri, asitlik, kalp ve böbrek rahatsızlıklarının önlenmesi veya tedavisinde ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemlidir.

Magnezyum: Magnezyum, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, yüksek tansiyonu tedavi etmeye, kalp krizi ve astımı önlemeye, alkolizmden kurtulmaya ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca krampları hafifletir ve diyabet, menopoz ve hamileliği yönetmeye yardımcı olur. Magnezyum, kaygı ve stresi azaltmak açısından çok önemlidir ve vücudu sakinleştiren ve uykuya neden olan hormonları serbest bırakmadaki enzimatik rolü nedeniyle uykusuzluktan kurtulma ile yakından bağlantılıdır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Fosfor: Fosfor, kas zayıflığını azaltmada, kemik sağlığını iyileştirmede ve beyin fonksiyonunu artırmada ayrılmaz bir unsurdur. Ayrıca yaşlanmayı önlemeye, cinsel zayıflığı azaltmaya, diş bakımına ve vücut metabolizmasını optimize etmeye yardımcı olur.

Potasyum: Bir vazodilatör olarak potasyum, kan damarlarındaki gerilimi azaltır, oksijenin hayati organ sistemlerine doğru dağılımını sağlarken kardiyovasküler hastalıklara karşı korur. Düşük kan şekerini tedavi edebilir, kan basıncını düzenleyebilir, vücuttaki su akışını artırabilir, kas rahatsızlıklarını ve krampları hafifletebilir, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir, artrit ve diyabeti yönetebilir ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi edebilir.

Sodyum: Yaygın olarak kullanılan bu mineral, su dengesinin korunmasında, güneş çarpmasının önlenmesinde, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesinde, kas kramplarının giderilmesinde ve erken yaşlanmanın önlenmesinde kilit rol oynar.

Demir: Demirin vücuttaki birincil rolü, kan dolaşımını ve çeşitli organlara oksijenlenmeyi garanti eden hemoglobin oluşumu ile ilgilidir. Demir olmadan, anemi kas zayıflığı, yorgunluk, gastrointestinal bozukluklar ve bilişsel işlev bozukluğu ile kendini gösterir. Bunun dışında, uygun vücut metabolizmasını, kas aktivitesini, beyin fonksiyonunu ve vücut ısısının düzenlenmesini sağlamak için kilit bir unsurdur. Ayrıca, bağışıklığı artırmaya ve uykusuzluk ve huzursuz bacak sendromundan kurtulmaya yardımcı olur.

19 Kasım 2021
100 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al