Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelikte Kalça Ağrısı

Birçok kadın hamilelik sırasında kalça ağrısı çeker. Ağrı en çok ikinci ve üçüncü trimesterde görülür, fakat bazı durumlarda ilk trimesterde başlayabilir.

Hamile kadınların neden kalça ağrısına eğilimli olduklarını ve nasıl rahatlayabileceklerini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Hamile kadınların ikinci ve üçüncü trimesterde kalça ağrısı yaşaması normaldir. Hamilelik genellikle çeşitli ağrı ve sancılarla birlikte ilerler.  

Kalçalar, vücudu ve hareketi desteklemede oynadıkları rol nedeniyle ağrıya eğilimlidir. Uzun süre ayakta durmak, belirli egzersizler yapmak ve belirli pozisyonlarda oturmak veya uzanmak, hamilelik sırasında kalçaları ağırlaştırabilir.

Nedenleri

Hamilelik sırasında kalça ağrısının altında yatan ana nedenler şunlardır:

  • Gevşeme adı verilen bir hormonun salınması
  • Kilo almak
  • Duruş değişiklikleri
  • Kalça ağrısı herhangi bir trimesterde ortaya çıkabilse de, büyük olasılıkla ikinci ve üçüncü trimesterde gelişir.

Relaxin, kas-iskelet sisteminin çeşitli bölümlerinde değişikliklere neden olan bir hormondur. Kas-iskelet sistemi kemikler, bağlar ve diğer bağ dokularını içerir. Relaxin, kıkırdak ve tendonları değiştirerek onları gevşetir. Doğuma hazırlanırken kalçaların yayılmasına ve genişlemesine yardımcı olur. Bu gerilmiş kaslar ve bağlar aşağıdaki durumlara neden olabilir:

  • Kalçalarda ağırlık taşıyan eklemler olan sakroiliak eklemlerin disfonksiyonu
  • Yuvarlak bağlarda ağrı, karın bölgesinin her iki tarafında pubik bölgeden uzanan kalın lifler
  • Pelvik kemiklerin ayrılması nedeniyle ağrı ve hareket kabiliyetinin azalması olan simfiz pubis disfonksiyonu

Hamileliğin doğal bir etkisi kilo alımıdır. Sağlıklı kiloda başlayan bir kadın, hamilelik sırasında 25 ila 35 kilo almayı bekleyebilir. Hamile kadınlar kilo aldıkça, kalçalara ek baskı uygulayabilir. Hamileliğe bağlı kilo alımının çoğu orta bölümde meydana gelme eğiliminde olduğundan, vücudun ağırlık merkezi kaymaya başlayabilir. Bu değişiklik, zayıf postüral hizalamaya neden olabilir ve bu da kalçalara ek yük getirebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Hamilelik sırasında kalça ağrısı, günlük rutinleri etkileyecek kadar şiddetli hale gelmedikçe kadınların doktorlarıyla konuşmalarına gerek yoktur.

Ağrı tekrarlıyorsa veya devam ediyorsa bir doktorla konuşmak en iyisidir. Erken doğum, kalçalarda ek ağrıya neden olabilir veya bel ağrısına neden olabilir. Hamilelik sırasında herhangi bir şiddetli ağrı hissedilirse doktora danışmak iyi bir fikirdir. Ilık kompres, hamilelik sırasında kalça ağrısını hafifletmeye yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Bir havluyu ılık suyla ıslatarak bu gerçekleştirilebilir.

31 Aralık 2020
245 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al