Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Bu yazımızda 2019 yılından beri gündemi meşgul eden değerli konut vergisi nedir, kapsamı ve ne kadar ödenir sorularını yanıtlayacağız. Türkiye vergi uygulamaları konusunda her geçen gün daha farklı uygulamalar yapma yoluna gidiyor. Devletin özellikle bu anlamda attığı adım ciddi anlamda tartışılır konulardan birisidir. Değerli konutlar için ayrıca bir vergi düzenlemesi getirildi. 2019 yılında getirilen bu düzenleme 7194 sayılı yasa ve 1319 sayılı emlak kanunu düzenlemesi ile bu düzenleme getirildi. Şimdi sizleri bu anlamda elimizden geldiğince kapsamlı olarak bilgilendirme yoluna da gideceğiz.

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değerli konut vergisi, ülke içerisinde mesken niteliğindeki taşınmazlar olarak geçen 5.000.000 TL üzerinde ki konutlara kesilen vergi türüdür.

Konut Sigortası Fiyatları Ankara

Türkiye’de özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde değerli konut vergisi ile alakalı olarak çeşitli değişiklikler yapıldı diyebiliriz. Devlet, bu yasayı 2019 yılı itibari ile çıkardı ve çıkardığı anda da yürürlüğe soktu. Hal böyle olunca da birçok mesken sahibi bu anlamda ki uygulamalar ile alakalı olarak itirazda bulundu. Ardından yapılan açıklama ile birlikte bu uygulama geçici süre ile durduruldu. Nitekim 14 Şubat 2020 tarihi itibari ile bu yasanın görüşmeleri mecliste bir kere daha ertelendi ve şuan muallakta olan uygulamalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Değerli Konut Vergisi Kimler Tarafından Ödenir?

Bunun için çok çeşitli seçenekler kendisini göstermiştir. Türkiye genelinde değerli konutlar her geçen gün artarken devlet bu anlamda yeni bir uygulamaya gitti. Hal böyle olunca da değerli konut sahipleri ciddi anlamda sıkıntıları da beraberinde getirir. Dolayısı ile seçenekler adından söz ettirir.

Devletin yaptığı bu düzenleme ile birlikte değerli konut vergisi 5.000.000 TL değer ve üzerinde ki değerli konutları içerisine alır. Ancak ticari nedenler ile kullanılan oteller, iş merkezleri ya da bu gibi diğer ticari alanlar bu vergiye tabii değildir. Mesken statüsü içerisinde kendisini gösteren bu değerli konutlar, kısa süre içerisinde adından söz ettirir. Artık bu meskenlerin sahipleri ciddi anlamda geri ödeme yapmak zorundadır ve vergi yükümlülükleri resmidir.

Değerli Konut Vergisi Kapsamı Nedir?

Aslında kapsamını yukarıda da belirttik ancak ekstra olarak da detaylar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Mesken niteliğinde ve 5 Milyon TL değerinde mesken niteliğindeki tüm yapılar bu vergi kapsamına girer. Yukarıda da belirlemiş olduğumuz vergi dilimleri ile aslında ödenecek değerli konut vergisi ücretleri de net olarak hesaplanabilir ve adından söz ettirebilir.

27 Şubat 2020
70 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al