Elektrikli Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Elektrikli Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Artan seçenekler, düşen maliyetler ve daha geniş menzil, elektrikli araçların giderek daha popüler olmasının nedenlerinden sadece birkaçı ve bugünlerde birçok sürücü için gerçekçi bir seçim.

Bir sonraki aracınız için elektrikli kullanmayı düşünüyorsanız, bir karar vermenize yardımcı olması için elektrikli arabaların artılarını, eksilerini ve bunların nasıl karşılaştırıldığını inceleyelim.

Elektrikli Araçların Artıları 

  1. Çalıştırmak Daha Ucuz

Elektrikli arabalar, mil başına maliyet esasına göre geleneksel araçlardan genellikle üçte bir oranında daha ucuzdur , bu da yıllık yakıt faturalarında fark yaratabilir, ancak elektrik maliyetlerinin ülke genelinde farklılık gösterdiğini unutmayın. Aşınacak ve değiştirilecek daha az hareketli parça aynı zamanda bakım maliyetlerini de azaltır.

  • Sürmesi Hızlı Ve Eğlenceli

Elektrikli bir araba satın almak, tatsız bir sürüş deneyimine razı olmak anlamına gelmek zorunda değil. Güç hızlı bir şekilde sağlanır ve benzer güce sahip birçok otomobile uygun şekilde kıyaslanan tork ve hızlanma seviyelerine yol açar.

  • Sessiz

Elektrikle çalışan motorlar, elektrikli araçların yalnızca daha sessiz değil, aynı zamanda içten yanmalı motorlu araçlara göre sürüşü daha yumuşak olduğu anlamına gelir.

  • Temiz ve Yeşil

Elektrikli otomobillerin üzerinde çalıştığı elektriği yapmak için bazı emisyonlar üretilebilirken, elektrikli araçlarda egzoz emisyonu yoktur.  

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Fiyatları Ankara

Elektrikli Araçların Eksileri

  1. Daha Yüksek Etiket Fiyatları

Elektrikli otomobiller benzer boyuttaki araçlardan daha pahalıya mal oluyor.

  • Sınırlı Aralık

Menzil kaygısı, potansiyel otomobil alıcıları arasında büyük bir endişe kaynağıdır. Bunun için elektrikli bir araç satın alma konusundaki en büyük endişe, boş bir akü ile karşılaşmaktır. 100 km üzerinde menzili olan çok sayıda elektrikli araç var, bu da günlük ortalama 30 km gidiş-dönüş için uygun, ancak şehirler arası gitmek veya bir yolculuğa çıkmak için esneklik istiyorsanız o kadar iyi değil.  

  • Uzun Şarj Süreleri

Bir arabanın aküsünü yeniden şarj etmek, bir depoyu gazla doldurmaktan çok daha uzun sürer. Süreler, pilin boyutuna ve şarj noktasının hızına göre değişir, ancak genellikle tam olarak şarj olması birkaç saat sürer.  

  • Daha Az Seçenek

Elektrikli otomobil seçimi, piyasadaki benzinli ve dizel araçlardan çok daha azdır. Yine de, sektördeki otomobil üreticilerinden seçenekler giderek genişliyor.  

28 Nisan 2021
44 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al