Çinko Nedir, Vücutta Ne İşe Yarar?

Çinko Nedir, Vücutta Ne İşe Yarar?

Vücudunuzun tamamında bulunan bir besin maddesi olan çinko, bağışıklık sisteminize ve metabolizmanıza yardımcı olur. Çinko ayrıca yaranın iyileşmesi ve tat ve koku alma duyunuz için de önemlidir. Çeşitli bir diyetle vücudunuz genellikle yeterince çinko alır. Çinko besin kaynakları arasında tavuk, kırmızı et ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar bulunur.

İnsanlar soğuk algınlığını tedavi etmek için oral çinko kullanırlar, ancak bazı ilaçların etkinliğini azaltabilir ve yan etkilere neden olabilir. Önerilen günlük çinko miktarı kadınlar için 8 miligram (mg) ve yetişkin erkekler için 11 mg’dır.

Çinko eksikliği

Düşük çinko seviyesine sahip kişiler, en çok çinko takviyelerinden yararlanır. Bu tür bir eksiklik yaygın değildir.

Çinko pastilleri veya şurubu, soğuk algınlığı semptomları başladıktan sonraki 24 saat içinde alınırsa, takviyenin soğuk algınlığının süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, burun içi çinko kullanımı, bazı durumlarda uzun süreli veya kalıcı olarak koku alma duyusunun kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Yara iyileşmesi: Deri ülseri ve düşük çinko seviyesi olan kişiler oral çinko takviyelerinden yararlanabilir.

İshal:  Ağızdan çinko takviyeleri, yetersiz beslenme gibi düşük çinko seviyelerine sahip çocuklarda ishal semptomlarını azaltabilir. Sağlıklı ve çeşitli diyetleri olan ishalli çocuklara oral çinko kullanımını önermek için yeterli kanıt yoktur.

Topikal olarak kullanılan çinko, çinko oksit olarak bilinir. Pişik, güneş yanığı gibi durumları önlemek için cilde çinko oksit krem, merhem veya macun sürülür.

Ağızdan çinko takviyeleri, düşük çinko seviyesine sahip insanlara fayda sağlayabilir. Soğuk algınlığı semptomları ortaya çıktıktan hemen sonra alınan çinko, soğuk algınlığının süresini de kısaltabilir.

Ancak, koku alma duyusunun kaybolmasıyla bağlantılı olan burun içi çinkoyu kullanmayın.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifinizi en uygun şartlarda alabilirsiniz.

Ağızdan alınan çinko şunlara neden olabilir:

  • Hazımsızlık
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Ağızdan alınan çinko, uzun süreli ve yüksek dozlarda alındığında bakır eksikliğine neden olabilir. Bakır seviyeleri düşük olan kişiler, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük gibi nörolojik sorunlar yaşayabilir. Burun içi çinko kullanmayın. Bu çinko formu, koku alma duyusunun kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

08 Şubat 2021
21 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al