Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Stajyer Ehliyetle Araç Kullanımı

Stajyer Ehliyetle Araç Kullanımı

2018 yılında alınan karar neticesinde trafikte araç kullanabilmek için stajyer ehliyet dönemi başlatıldı. Sürücü ilk kez ehliyet aldığı zaman stajyer sürücü şeklinde tanımlanıyor. Bunun nedeninin ise henüz acemi olan sürücülerin trafik ve kurallarına hazır hale getirilmesini sağlamak. bu sayede daha bilinçli sürücülerin oluşturulması hedefleniyor. Sistemin işleyişi ise oldukça açık olarak ifade edilmiş. Bugün ehliyet aldığınız zaman 2 yıl boyunca stajyer olarak görülüyorsunuz ve bu 2 yıllık süre içerisinde de ceza puanınızın 75’in altında olması gerekiyor. Eğer ki 75 ve üzerine bir ceza puanına sahip olursanız bu durumda ehliyetiniz elinizden alınıyor. Ehliyetinize el konulması durumunda ise öncelikli olarak size psikolojik bir test uygulanıyor ve bu analiz neticesinde onay verilirse o zaman tekrar ehliyetinize kavuşuyorsunuz. Bunun içinde bu iki yıllık süre içerisinde araç kullanırken ve trafik kuralları konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kurallara uyduğunuz sürece hiçbir sıkıntının da olmayacağını bilmelisiniz.

Stajyer Sürücüler ve Cezalar

Araç sürmek dikkat gerektiren önemli bir konudur. Bunun için henüz yolun başındayken dikkatli olmak ve hareket etmek sizin bundan sonraki süreciniz sizin için başarılı bir sürücü olmanızı sağlayacak en önemli adımdır. Bu ilk dönemde kendinizi iyi bir sürücü olarak yetiştirmek bunun için önemli bir konudur. Stajyer olduğunuz dönemde trafik kurallarına uyduğunuz sürece ceza almazsınız ve bu da sizin yolunuza daha dikkatli bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır. Ancak dikkatsiz bir sürücü olursanız o zaman size kesilecek olan cezaların toplamı 75’in üzerine çıktığı zaman artık bir şeyleri de sorgulamanızın vaktinin gelmesi demektir. Bu ceza puanı bir anda düşmez birkaç ceza almış olmanız bu puana ulaşmanızı sağlayacaktır. Örneğin aşağıdaki hatalar ve cezalar bu şekilde belirtilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz üç madde daha fazla çoğaltılabilir ancak bunlar en çok ceza puanı düşürmüş olanlardan seçilmiş olduğu için belirtelim istedik. Stajyer bir sürücü normal bir sürücü olarak tanımlanmazlar ve onların bunun için daha dikkatli olmaları gerekecektir.

25 Şubat 2019
198 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al