Menisküs Yırtığı İçin Ameliyat Gerekir mi?

Menisküs Yırtığı İçin Ameliyat Gerekir mi?

Uyluk kemiğinizi kaval kemiğinize bağlayan iki adet C şeklinde kıkırdak diskiniz (yumuşak doku) var. Bunlara menisküs denir. Kemikleriniz için amortisör gibiler. Ayrıca dizinizi sabit tutmaya yardımcı olurlar.

Futbol ve basketbol gibi temas sporları yapan sporcular menisküs yırtıklarına eğilimlidir. Ancak diz çökerken, çömelirken veya ağır bir şey kaldırırken de bu yaralanmaya neden olabilir. Yaşlandıkça, diz çevresindeki kemikler ve dokular yıpranmaya başladığında yaralanma riski artar .

Menisküsünüzü yırtarsanız, bacağınız şişebilir ve sert hissedilebilir. Dizinizi bükerken ağrı hissedebilir veya bacağınızı tam olarak düzeltemeyebilirsiniz.

Tedavi Seçeneklerim Nelerdir?

Menisküs yırtığı tedavisi, büyüklüğüne, ne tür olduğuna ve kıkırdak içinde nerede bulunduğuna bağlı olacaktır. Büyük olasılıkla doktorunuz dinlenmenizi, ağrı kesiciler kullanmanızı ve şişliği azaltmak için dizinize buz uygulamanızı önerecektir. Ayrıca fizik tedavi önerebilirler. Bu, dizinizin etrafındaki kasları güçlendirmeye ve sabit tutmaya yardımcı olacaktır.

Bu tedaviler işe yaramazsa -veya yaralanmanız şiddetliyse ameliyat önerebilirler. Emin olmak için, doktorunuz muhtemelen bir MRI yaptıracaktır.    

Doktorunuzun muayenesi menisküs yırtılmanızın hafif olduğunu gösteriyorsa (Derece 1 veya 2) ameliyata ihtiyacınız olmayabilir. 3. Sınıf ise, muhtemelen ameliyat olacaksınız. Doktorunuz aşağıdakilerden herhangi birini yapmayı seçebilir:

Artroskopik Onarım

Doktorunuz dizinizde küçük kesikler yapacaktır. Yırtığı iyi görebilmek için bir artroskop takacaklar. Ardından, dikişi dikmek için yırtığın üzerine dart gibi görünen küçük cihazlar yerleştirirler. Vücudunuz zamanla bunları emecektir.

Artroskopik Parsiyel Menisektomi

Doktorunuz, dizinizin normal şekilde çalışabilmesi için yırtık menisküsün bir parçasını çıkaracaktır.

Artroskopik Total Menisektomi

Bu işlem sırasında doktorunuz menisküsün tamamını çıkaracaktır.

Menisküs onarımı düşük risklidir. Komplikasyonlar nadirdir. Deri sinirlerinde yaralanma, enfeksiyonlar ve diz sertliği içerebilirler. Doktorunuz enfeksiyonu önlemek için antibiyotik reçete edebilir. Kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olması için kompresyon çorapları da önerebilirler.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

İyileşme Ne Kadar Sürer?

Dizinizi sabit tutmak için bir atel veya alçı takmanız gerekebilir. Ağırlığı dizinizden uzak tutmak için muhtemelen en az bir ay koltuk değneği kullanmanız gerekecektir.

Doktorunuz iyileşmenizin bir parçası olarak fizik tedavi önerebilir. Hareket aralığınızı artırmanıza ve dizinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca evde yapabileceğiniz bazı egzersizleri de paylaşabilirler.

Kısmi veya tam menisektominiz varsa, iyileşmenizin yaklaşık bir ay sürmesini bekleyebilirsiniz. Menisküsünüz tedavi edilmişse normale dönüş 3 ayı bulabilir.

30 Haziran 2021
17 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al