Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Eskiden bir sürücü kursuna giden ve gerekli puanı aldıktan sonra direksiyon eğitimini tamamlayan herkes sürücü ehliyeti alır ve ömür boyunca bu ehliyete sahip olurdu. 2016 yılında alınmış karar neticesinde artık herkes ilk olarak aldığı ehliyetini belli bir süre boyunca stajyer sürücü olarak kullanması gerekiyor. Karara göre eski ehliyetlerin en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

Bu kararın alınmasının elbette ki hassasiyet içeren bir yönü vardır ve bu tamamen Avrupa uyum yasaları çerçevesinde düzenlenmiş ve alınmış olan en faydalı kararlardan birisidir. Çünkü ülkemizde ehliyet alımında ve kullanımında ciddi bir düzensizlik söz konusudur. Yani bunu basit bir örnekle yanıtlayacak olursak eskiden herhangi bir sakatlığı olmayan bir kişi ehliyetini aldıktan sonra kaza neticesinde gözünü, bacağını, kolunu kaybetmiş olsa bile ehliyeti olduğu için araç sürmesinde herhangi bir sorun olmuyordu.

Tabi bu düzensizliğin getirdiği bir takım risklerde sürücülerin daima ensesindeydi. 80 yaşında araç kullanan kişiler, ayakları olmadığı halde normal bir aracı sürmeye çalışanlar vs. tüm bunlar trafikte diğer sürücü ve yayaları riske atacak olan bir durumdu. Düzenleme sonrasında ise artık her ehliyet sahibi 10 yılda bir ehliyet kontrolünden geçmesi gerekiyor ve bu sayede de sağlık taraması yapılarak sürücünün uzuv kaybı ya da reflekslerindeki kayıplar ortaya çıkarılıyor. Dolayısıyla bu şekilde ehliyetleri de ellerinden alınır.

Ehliyetlerin yenilenme işlemi faydalı olmasına karşın bazı insanların uygulamaya tepki gösterdikleri biliniyor. Tepki gösterimi ise bu işlemin ücret karşılığında yapılıyor olmasından kaynaklı. Ancak her ne kadar ücrete tepki gösteren varsa da yukarıdaki durum içerisinde olan sürücülerde tepki gösteriyorlar.

Ehliyet Yenileme İçin İstenilen Belgeler

Aşağıda ehliyetlerini yenilemeleri gereken sürücülerden istenilen belgeler belirtilmiştir. Bu belgelerin edinilmesi basit ve kısa sürede olacak şekilde düzenlenmiştir. Eskiden randevulu olarak çalışan sistem şu an yoğunluğunda düşmüş olmasından kaynaklı olarak rahatlıkla alınabiliyor.

  • Eski sürücü belgesi
  • Sağlık raporu
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Banka dekontu
  • Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan. Eski sürücülerin ehliyetlerinde kan grubu var ise herhangi bir belgeye gerek yoktur.
20 Nisan 2019
196 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al