Bujiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bujiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bazen en önemli şeyler tek bir kıvılcımla ateşlenir. Bir aracın motoru söz konusu olduğunda, ateşlemek için bir yönteme ihtiyaç duyar ve anahtarınızı kontağa koyup çevirmekten çok daha karmaşıktır. Motorların tutuşması için bir elektrik kıvılcımına ihtiyacı vardır bu nedenle bujiler arabalarda çok önemlidir. İyi durumdaki bujiler, motorun herhangi bir sorun yaşamadan çalışmasına yardımcı olur. Tersine, kötü durumda olan bujiler motorun tamamen devrilmesini engelleyebilir.

Bujiler çok küçük, temel bir otomotiv parçasıdır. Motorun silindir kapağına otururlar ve motorda bulunan hava / yakıt karışımını ateşleyecek şekilde ateşlemeye çalışırlar, böylece sürücünün aracı sürmesine izin verirler. Sonuçta, motor dönmezse, araç işe yaramaz. Bujiler yalnızca bir veya iki cm boyutundadır, ancak içlerinde çok fazla amaç barındırırlar. Motoru yanma odasında ateşlemek için elektrik enerjisini iletmek üzere birlikte çalışan elektrotlar, teller, ateşleme bobinleri ve devrelerin benzerlerini içerirler.

Bujiler motoru ateşlemeye yardımcı olmanın yanı sıra başka bir temel amaca da ısı iletimidir. Bujilerin gerçekleştirdiği diğer ana işlev, ısıyı motorun yanma odasından uzaklaştırmaktır.

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Fiyatları Ankara

Bujiler Ne Zaman Değiştirilmeli

İyi durumda olan bujiler, iyi çalışan bir motor için çok önemlidir. Ancak, bujilerin, yerleştirildikleri yere, altında çalıştıkları yüksek sıcaklıklara ve motoru çalıştırmaya yardımcı olmak için binlerce kez vurulabileceklerine bağlı olarak otomotiv aşırılıklarına dayandığını hatırlamak da önemlidir.

Buji Nasıl Değiştirilir?

Bir bujiyi değiştirmek, diğer bazı temel otomotiv bakım görevleri kadar kolay olmasa da, bu yapılabilir ve tamirciye yaptığınız yolculuktan bazı önemli işçilik ücretlerini azaltabilir. Dört silindirli bir motorda bujinin değiştirilmesi yaklaşık bir saat sürer.

  • Motora erişiminizi engelleyen tüm hortumları veya bileşenleri çıkarın. Ardından motorun çevresini, özellikle de kafasını temizleyin.
  • Bağlantıyı kesmek için ateşleme bobini elektrik konnektörünün kilitleme tırnağını yukarı çekin.
  • Bobin sabitleme cıvatasını bulun ve çıkarın. Bu, daha sonra eski bujiyi görebileceğiniz tüm önyükleme tertibatını kaldıracaktır.
  • Eski buji çevresindeki kalıntıları temizleyin. Ardından, bir lokma anahtarla sökün.
  • Bir boşluk ölçer kullanarak, takmadan önce buji aralığını kontrol etmeniz ve belki de ayarlamanız gerekir.
  • Boşluk ayarlandıktan sonra, bir tork anahtarı kullanın ve yeni tapayı takın. İyi sonuçlar için otomobil üreticisinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.
01 Nisan 2021
185 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al