Özel Sağlık Sigortası ve Mesane Kanseri

Özel Sağlık Sigortası ve Mesane Kanseri

Mesane kanseri, mesane hücrelerinde başlayan yaygın bir kanser türüdür. Mesane, karnınızın alt kısmında idrarı depolayan içi boş kaslı bir organdır.

Mesane kanseri çoğunlukla mesanenizin içini kaplayan hücrelerde başlar. Ürotelyal hücreler ayrıca böbreklerinizde ve böbrekleri mesaneye bağlayan tüplerde bulunur. Ürotelyal kanser böbreklerde ve üreterlerde de olabilir, ancak mesanede çok daha yaygındır.

Çoğu mesane kanseri, kanserin yüksek oranda tedavi edilebilir olduğu erken bir aşamada teşhis edilir. Ancak erken evre mesane kanserleri bile başarılı bir tedaviden sonra geri gelebilir. Bu nedenle, mesane kanseri olan kişiler tipik olarak tedaviden sonra tekrarlayan mesane kanserini aramak için yıllarca takip testlerine ihtiyaç duyar.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İdrarın parlak kırmızı veya kola renginde görünmesine neden olabilen idrarda kan, ancak bazen idrar normal görünür ve laboratuar testinde kan tespit edilir.

  • Sık idrara çıkma
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Sırt ağrısı

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

İdrarınızın renginin değiştiğini fark ederseniz ve kan içerebileceğinden endişeleniyorsanız, kontrol ettirmek için doktorunuzdan randevu alın. Ayrıca sizi endişelendiren başka belirti veya semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu almalısınız.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanseri, mesanedeki hücreler DNA’larında değişiklikler geliştirdiğinde başlar. Bir hücrenin DNA’sı, hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatlar içerir. Değişiklikler, hücreye hızla çoğalmasını ve sağlıklı hücreler öleceği zaman yaşamaya devam etmesini söyler. Anormal hücreler, normal vücut dokusunu istila edip yok edebilen bir tümör oluşturur. Zamanla anormal hücreler parçalanabilir ve vücuda yayılabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Mesane Kanseri Türleri

Mesanenizdeki farklı hücre türleri kanserli hale gelebilir. Kanserin başladığı mesane hücresinin türü, mesane kanserinin türünü belirler. Doktorlar, hangi tedavilerin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için bu bilgileri kullanır.

Mesane kanseri riskini artırabilecek faktörler şunları içerir:

  • Sigara içmek,
  • Artan yaş,
  • Erkek olmak,
  • Belirli kimyasallara maruz kalma,
  • Önceki kanser tedavisi,
  • Kronik mesane iltihabı

Mesane kanseri olduysanız, tekrar yakalama olasılığınız daha yüksektir. Kan akrabalarınızdan birinin – ebeveyn, kardeş veya çocuk – mesane kanseri geçmişi varsa, mesane kanserinin ailelerde görülmesi nadir olsa da, hastalık riskiniz artabilir.

07 Ekim 2020
266 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al