Dünyanın En Meşhur Kulesi Eyfel Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın En Meşhur Kulesi Eyfel Hakkında İlginç Bilgiler

Fransa ya da Paris denildiği zaman ilk akla gelen Eyfel kulesi olmuştur. Kule için Fransa’nın önemli yapılarından birisi demek sanıyorum ki en doğru tanımlama olacaktır. Ancak Eyfel kulesinin de bugüne kadar ya da en azından görmeyenler için çok ilgi çekecek özellikleri var. Bu yazımızda size insanları kendisine adeta hayran bıraktıran yapı hakkında bilgi vermek istedik.

Eyfel Fransa’nın sembolü olmuş. Ülkenin başkenti Paris’in göbeğinde olan kule 1887-1889 seneleri arasında yapılmış. Kulenin mimarı ise Stephen Sauvestre.  Kulenin yapılma amacı ise Fransız devriminin kutlamalarına giriş kapısı olması.

Fransa seyahatiniz öncesinde vize talebi ihtiyacınız için Ankara seyahat sigortası teklifi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kasko Sigortası

EYFEL KULESİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Eyfel kulesi yapılırken toplamda inşaat masrafı olarak 7,739401 frank para harcanmış ve inşaatın bitiminden sonraki ilk beş ay içinde kuleyi tam olarak 1,9 milyon insan ziyaret etmiş bu da inşaat masraflarının yaklaşık olarak3/4 ünün çıkmasını sağlamıştır.

Bilindiği üzere Eyfel kulesi demirden bir yapı ve bu demirlerin bir araya getirilmesinde tam 2,5 milyon perçin kullanılmıştır.

Eyfel kulesi çelikten olmamasına karşın yapıldığı tarihten günümüze kadar da hiçbir şekilde bozulma göstermemiştir. Bunda yapım tekniğinin etkisi oldukça büyüktür.

Eyfel kulesi yapılırken tam olarak 18,038 adet demir parçası bir araya getirilmiştir.

Eyfel kulesinin zirvesine merdivenle çıkmaya çalışırsanız toplamda 1,792 basamak tırmanmanız gerekir.

Eyfel kulesinin en şaşırtan özelliklerinden biri de yaz mevsiminde güneşin etkisiyle birlikte birkaç santim uzaması kış mevsiminde ise yeniden eski halini almasıdır.

Eyfel kulesinin ilk yapıldığı dönemlerde asansör yoktu bu nedenle de yalnızca 2 ve 3’ncü katlar arasında yürüyen bir merdiven vardı.

Eyfel kulesinin yapılması sırasında 3 bin işçi görev almış ve bu işçilerden hiç biri ölümlü kaza yaşamamıştır. 1800’lü zamanları düşünürsek böyle büyük bir demir yapıda kaza olmaması mucize

Eyfel kulesi yapılırken 20 yıllık olması ve sonrasında yıkılması planlanıyordu ancak daha sonrasında hem ilgi hem de haberleşme konusunda ciddi bir imkan sağladığı için kalmasına karar verildi.

Eyfel kulesi 300 metre yüksekliğine sahiptir. Ancak kulenin tepesinde televizyon vericisi bulunmaktadır bu da kulenin 27 metre daha yüksek olmasını sağlamıştır.

Eyfel kulesi demirden bir yapı olduğu için paslanma tehlikesi vardır bu da yapının paslanmaması için boyanmasını gerektir. Kule her 7 yılda bir defa paslanmanın önüne geçilmesi açısından 60 ton boya ile boyanmaktadır. Boyama işlemi ise tahminen 15 ay kadar sürer bu boyama işlemi ise 25 işçi tarafından gerçekleştirilir. Kule boyanırken 3 farklı tonla boya yapılır en alt kat daha koyudur ve zirveye doğru renk açıklaşır.

Kule ilk döneminde bu renkte değildi kırmızımsı kahverengindeydi ancak bugün bronz tonunu almış durumda.

Eyfel kulesinden bugüne kadar 430 kişi intihar etmiştir. Bu nedenle de şimdi platformların çıkış noktalarında demir parmaklıklar vardır.

Eyfel kulesinden sonra dünyanın bazı ülkelerinde benzeri yapılmak istenmiştir ancak başarılamamıştır.

Eyfel kulesi için dünyanın en çok kazanan yapısı denilebilir. Yılda 7 milyondan fazla turist kuleyi ziyaret eder.

Eyfel kulesinin çevresi ücretsizdir.

04 Eylül 2020
426 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al