İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

İdrardaki kanın tıbbi terimi hematüri’dir. Birkaç farklı durum ve hastalık hematüriye neden olabilir. Bunlara enfeksiyonlar, böbrek hastalığı, kanser ve nadir kan hastalıkları dahildir. Kan görülebilir veya çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük miktarlarda olabilir.

İdrardaki herhangi bir kan, yalnızca bir kez olsa bile ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Hematüriyi görmezden gelmek, kanser ve böbrek hastalığı gibi ciddi durumların kötüleşmesine neden olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşmalısınız.

Hematüri Türleri Nelerdir?

İki ana hematüri türü vardır: gros hematüri ve mikroskobik hematüri.

İdrarınızda, idrarınızın pembe veya kırmızı görünmesine veya gözle görülür kan lekelerine sahip olmasına yetecek kadar kan varsa, “büyük hematüri” var demektir.

Mikroskobik Hematüri

Miktar çok küçük olduğu için kanı göremezseniz, “mikroskobik hematüri” olur. Yalnızca kanı tespit eden veya mikroskop altında idrar örneğine bakan bir laboratuvar testi mikroskobik hematüriyi doğrulayabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Hematüriye Ne Sebep Olur?

Hematüri için birçok olası neden vardır. Bazı durumlarda kan farklı bir kaynaktan gelebilir. Kadınlarda kan vajinadan, erkeklerde ejakülattan veya hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak hareketinden geldiğinde idrarda görünebilir. Kan gerçekten idrarınızdaysa, birkaç olası neden vardır.

Enfeksiyon

Enfeksiyon, hematüri’nin en yaygın nedenlerinden biridir. Enfeksiyon idrar yolunuzda , mesanenizde veya böbreklerinizde bir yerde olabilir .

Enfeksiyon, bakteriler, idrarı mesaneden vücuttan dışarı taşıyan tüp olan üretradan yukarı çıktıklarında meydana gelir. Enfeksiyon mesaneye ve hatta böbreklere geçebilir. Genellikle ağrıya ve sık idrara çıkma ihtiyacına neden olur. Büyük veya mikroskobik hematüri olabilir.

Taşlar

İdrarda kan görülmesinin bir başka yaygın nedeni de mesane veya böbrekte taş bulunmasıdır. Bunlar idrarınızdaki minerallerden oluşan kristallerdir. Böbreklerinizin veya mesanenizin içinde gelişebilirler. Büyük taşlar, genellikle hematüri ve ciddi ağrı ile sonuçlanan bir tıkanmaya neden olabilir.

Prostat Büyümesi

Orta yaşlı ve daha yaşlı erkeklerde, hematüri için oldukça yaygın bir neden, prostat büyümesidir . Bu bez, mesanenin hemen altında ve üretranın yakınındadır. Orta yaştaki erkeklerde sıklıkla olduğu gibi prostat büyüdüğünde üretrayı sıkıştırır. Bu, idrar yapma ile ilgili sorunlara neden olur ve mesanenin tamamen boşalmasını engelleyebilir. Bu, idrarda kan bulunan bir idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

12 Nisan 2021
196 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al