Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

2020 Noter Araç Satış Ücreti

2020 Noter Araç Satış Ücreti

Yeni bir otomobil alacaksanız ister sıfır olsun ister ikinci el satış işlemlerini mutlaka noterden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için araç alırken notere vereceğiniz ücretler konusunda fikir sahibi olmanız gerekiyor. Noter ücretleri ise her yıl ocak ayında yenileniyor ve yeni ücretler zamlı olarak araç alım satım işlemlerinde uygulanıyor. Notere gitmeden önce fiyatlar konusunda fikir sahibi olmanız ise bu işlem sırasında problem yaşamamanıza neden oluyor. Çünkü siz araç alırken ödeyeceğiniz ücretleri düşünürken karşılaşacağınız ek ücretleri görmezden gelebiliyor ve bu şekilde yanınızda fazladan para bulunduramayabiliyorsunuz. Bu makalemizde de yeni yıla girdiğimiz şu günlerde 2020 noter araç satış ücreti konusu sizi bilgilendirelim istedik.

Araç Noter Satış Ücreti 2020

2020 yılı itibariyle yeni bir araç alacaksanız notere toplamda 272.00 TL para ödemesi yapmanız gerekiyor. Ancak bu ödeme aracın normal plakasını aldığınız zaman ödeyeceğiniz rakam. Eğer ki siz özel plaka almak istiyorsanız o zaman alacağınız plakanın boşta olmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer plaka boştaysa bu durumda ekstra bir ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz.  Noter satışı en son 2018 yılında 163,50 TL olarak belirlenmişti ve 1 yıl içerisinde ortaya çıkan farka baktığımız zaman 60,50 TL’lik bir rakam ortaya çıkıyor. Bu da yeni bir araç alanlar için iyi bir rakam denilebilir.

Satış Ücretini Notere Kim Ödüyor, Alıcı mı, Satıcı mı?

İlk kez araç alan birisi için bu merak konusu olabilir ancak daha önce araç alım satım işlemi yapanlar bu sorunun yanıtını bilirler. Bizde bilmeyenler için hemen söyleyelim yeni bir araç alırken noter ücretini aracı alacak olan kişi öder. Eğer sizin aranızda başka bir anlaşma varsa bu durumda satıcının alacağı paradan düşülerek noter ücreti satıcıya bırakılmış olabilir. Genelde ikinci yöntemi tercih eden araç satıcısı yoktur. Bunun içinde noter özellikle aracı satın alandan parasını ödemesini talep eder. Geleneksel olan bu durum Türkiye’nin neresinde olursanız olun tüm noterler için aynı şekildedir.

Aracını Satan Parasını Ne Zaman Alır, Noterden Önce mi, Sonra mı?

Aracınızı sattınız ya da araç alacaksınız paramı ne zaman ödemelim diyorsanız hemen belirtelim bunu noterde yapabildiğiniz gibi daha öncesinde de güven durumuna göre yapabilirsiniz Ancak noter işlemleri sırasında satıcıya paranızı eksiksiz bir şekilde aldınız mı diye sorulacaktır. Satıcı aldım derse işlemler devam eder. Almadım derse işlemler orada yarım bırakılır.

02 Ocak 2020
337 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al