Zihinsel Olarak Gebeliğe Hazırlık

Zihinsel Olarak Gebeliğe Hazırlık

Doğum öncesi dönemde psikolojik sağlığınızın bozulmadan kalmasını sağlamak için hamile kalmadan önce ne yapabilirsiniz? Doğum sonrası depresyon gibi olası komplikasyonları en aza indirmeye yardımcı olmak için izleyebileceğiniz stratejileri var mı?

Araştırmalar, hamilelik sırasında zihinsel ve duygusal iyiliğin doğum sonrası dönemde olduğu kadar zihinsel durumları da etkileyebileceğini göstermiştir. Zor bir hamileliğiniz olsa veya deneyiminiz beklediğiniz gibi değilse bile, kendinizi zihinsel olarak sağlıklı tutmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Risk Faktörlerinizi Anlayın

Doğum sonrası depresyon, yeni anneyi etkileyen ciddi bir sorundur. Kadınlar arasında depresyon, obstetrik olmayan hastaneye yatışların önde gelen nedenidir. PPD, anne ve bebeklerin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, bozukluğu hem önleme hem de tedavi etmenin yollarını bulmak çok önemlidir.

Zayıf Bir Destek Sistemi

Araştırmacılar doğum sonrası depresyonu önlemek veya azaltmak için insanların atabileceği adımlar olduğunu keşfettiler. Örneğin, 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, psiko-sosyal veya psikolojik müdahaleler alan kadınların doğum yaptıktan sonra depresyon yaşama olasılıklarının önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu. 

Herhangi bir risk faktörünün farkında olmak önemlidir, ancak doğum sonrası depresyondan herhangi birinin etkilenebileceğini de bilmelisiniz. Geçmişte depresyon veya anksiyete deneyiminiz olmasa bile, çocuğunuzun doğumundan sonra bu rahatsızlığın semptomlarını yine de geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, PPD’niz olabileceğine inanıyorsanız uygun önlemleri alabilmeniz için bu belirti ve semptomların farkında olmanız çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Depresyon şiddeti açısından değişebilir bir çocuğun doğumu izleyen, ancak için dikkat etmek gerekir belirtilerin bazıları şunlardır:

  • Konsantrasyon zorluğu
  • Yetersizlik duyguları
  • Ağlama
  • İntihar düşünceleri
  • Bebeğe ilgisizlik
  • Kaygı
  • İntihar düşünceleri

PPD semptomları veya diğer duygularınız olduğunu düşünüyorsanız, bunları doktorunuzla görüşmeyi unutmayın. Doktorunuz, psikoterapi, ilaç, veya bazı tedavi kombinasyonlarını içeren bir tedavi önerebilir.

Doğum sonrası depresyon hakkında eğitim almak, belirtileri bilmek ve hamileliğiniz sırasında veya sonrasında herhangi bir noktada depresyon veya anksiyete belirtileriniz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza ulaşmanız gerektiğini fark etmek, çocuk sahibi olmak için zihinsel olarak daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

Hazırlıklı olmak ve bir plana sahip olmak iyidir, ancak hamilelik tahmin edilemez olabilir ve bazen bu planlar pencereden uçup gider. Zihinsel olarak hamilelik için hazırlıklı olmak, doğum öncesi dönemde neler bekleyebileceğiniz konusunda bir anlayış oluşturmak anlamına da gelir.

23 Şubat 2021
186 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al