SGK Katılım Payı Nedir?

SGK Katılım Payı Nedir?

Sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunundaki haklarınızdan yararlanabilmek ve kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerinde aynı haklardan yararlanabilmesi için özel hastaneye gittiğiniz zaman ödediğiniz tutarı ifade eden bir sistemdir. Özel hastanelere muayene olduğunuz zaman SGK’nın karşılamadığı ekstra ücret olacaktır. Bu ücreti muayene olmadan önce ödemek durumundasınız. Eğer ki ödemezseniz o zaman sağlık kontrollerini özel hastanede yaptıramaz bunun yerine devlet hastanesi, üniversite hastaneleri ya da aile hekimine gitmeniz gerekir.

SGK Fark Ücreti Nedir?

SGK’nın anlaşmalı olduğu özel bir hastaneye gittiniz ve bu durumda ortaya çıkan masrafların bir kısmı SGK tarafından karşılanırken kalan kısmın sizden peşin olarak ödenmesi istenir. Bu durumda ise cebinizden ödediğiniz rakam fark ücreti olarak tanımlanır. Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse grip oldunuz ve en yakınınızdaki SGK ile anlaşması olan özel bir hastaneye gittiniz bu durumda ilk giriş esnasında sizden bilgileriniz istenir ve kaydınız oluşturulurken muayene bedeli olarak sizden 100 TL istenir. Bu SGK’nın yaptığı ödemenin dışında kalan sizin ödeme miktarınızdır ve kendiniz cebinizden vermek zorundasınız. Peki siz bu SGK farkını ödememek için ne yapmalısınız?

Hemen açıklayalım tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız zaman özel hastaneye gittiğiniz zaman SGK katılım payı ödemezsiniz. Bu da sizin özel hastaneden alacağınız hizmetin kalitesinin en üst seviyede olmasını sağlayacaktır. Tetkikleriniz ve tedavi masraflarınız ne olursa olsun tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa sizin cebinizden ekstra bir para çıkmayacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmeniz için ise 0–80 yaş arasında olmanız gerekiyor. Ancak çoğu sigorta firması 60 yaşından sonra tamamlayıcı sağlık sigortası yapmak istemez. Çünkü o yaşlarda artık bir takım hastalıkların görülebilme olasılığı çok daha yüksektir.

Belirttiğimiz yaş aralığında olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilme hakkına sahiptir. Siz sigortanızı ne kadar erken yaşta yaptırırsanız devamlılığı da bu durumda daha mümkün olacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta ve yatarak tedavi şeklinde düzenlenir ve siz bunlardan hangisini istiyorsanız onu tercih ederek yaptırabilirsiniz. Ayakta tedavide ise bir yıl içerisinde en fazla 10 kereye kadar doktor muayenesinden geçebilirsiniz.

23 Temmuz 2019
621 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al