Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Engelli Araç Kaskosu

Türkiye’de araç almak isteyen engelli vatandaşlara ÖTV indirimi ya da ÖTV muafiyeti tanınmaktadır. Kişinin bu vergiden muaf mı olacağı yoksa indirim mi alacağı engel oranına göre belirlenmektedir.

ÖTV muafiyeti olması için bireyin %90 yani ağır engelli raporunun olması gerekmektedir. ÖTV indirimi alabilmesi için ise en az %40 engeli olması şarttır.

Engelli aracı alımı için istenen belge ve şartlar nelerdir?

  • Araba kullanım durumunu gösteren tam teşekküllü rapor ve ehliyet olmak üzere iki evrak gerekir.
  • Engelli adına araç alınacaksa alacak kişinin B sınıfı ehliyet i olmalıdır.
  • Ortopedik gibi aksesuarlı araç alınacaksa sadece engelli kişilerin aldığı H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır.

Engelli Araçlarında Kasko Ve Trafik Poliçesi

Sağlıklı araç sahipleri gibi engelli aracı olan kişiler de de trafik sigortası zorunlu kasko sigortası ise ihtiyaridir. Trafik primi normal araçlardan ayrılmadan hesaplanır ve poliçeleştirilir. Ancak kasko sigortası şirketlerin risk kabul şartlarına göre değişebilir.

Bazı sigorta şirketleri fiyat hesaplamasında engelli araçlarını normal araç olarak değerlendirip fiyatlandırırken, bazı şirketler ise araca engelli aracı olarak fiyat verir. Bu durum kimi şirketlerde fiyatı yükseltirken, kimi şirketlerde fiyatı düşürür.

Hksigorta.com’dan kasko sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

Engelli Araçlarına Yapılan Kasko İle Normal Kasko Arasında Fark Var Mıdır?

Hayır. Herhangi bir fark yoktur. Genişletilmiş kasko sigortasıdır ve herhangi bir muafiyet barındırmaz. Düşünüldüğü gibi aracı sadece engelli sürücü kullanacak diye bir şartta yoktur. Normal bir otomobile teknik olarak değişiklik yapılmadan sadece engelli kişinin sağlık raporuna bağlı kalarak aparat taktırılmış olması halinde araç sahibi, eşi, çocukları, üçüncü dereceye kadar sıhri hısımları tarafından yetkili kurum ve kuruluşlardan belgelendirilmesi şartı ile kullanılabilir.

Araca Takılan Aparatta Teminat Dâhilinde Midir?

Araca fabrika çıkısı hariç sonradan takılan her türlü aksesuarlar ve aparatlar ek sözleşme ile belirli bir prim karşılığında poliçeye dâhil edilebilmektedir.

Engelli araçlarında ÖTV ve MTV muafiyeti vardır. Bunun için engelli bir sürücü ya da vasisi MTV ödeme zorunluluğu yoktur. ÖTV muafiyetinden yararlanabilmek için sıfır araç ve %90 üzerinde ağır engelli raporunun olması gerekir.

15 Nisan 2020
70 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al