Dudak Uçuklaması Nedir ve Nasıl Olur?

Dudak Uçuklaması Nedir ve Nasıl Olur?

Çeşitli uçuk türleri vardır, ancak en zahmetli olanı, insandan insana bulaşması ve bir kez enfekte olduğunda virüsün vücutta yaşamasıdır. “Dudak uçuğu”, bağışıklık sistemi zayıfladığında gelişme eğiliminde olan rahatsız edici bir durumdur. Sadece soğuk mevsimde değil, ultraviyole ışınlarının miktarının yüksek olduğu yaz aylarında da olabilir. Peki, dudak uçuğuyla ilgili temel bilgileri ve nasıl başa çıkılacağını hiç duşundunuz mu?

Dudak Uçuğu Nedir?

Uçuk, basit bir herpes virüsü enfeksiyonunun neden olduğu dudak ve ağız çevresinde kabarcıkların görüldüğü döküntü şeklindeki enfeksiyonlu durumdur.

Nasıl enfekte olur?

İnsanları enfekte eden sekiz tür herpes virüsü vardır ve dudak uçuğuna basit herpesvirüs tip I’in neden olduğu bilinir. Herpes virüsü, bir kez enfekte olduğunda insan vücudunda sonsuza kadar yaşayacak özelliğe sahiptir. Dudak uçuğu genellikle erken çocukluk döneminde aile üyeleri arasında bir virüsle enfekte olduktan sonra geç enfeksiyon kapar ve sağlıklı bir şekilde gelişmez. Bu arada, bu tür dudak uçukları, su kesesi gibi damlacıklarla enfekte olmaz ve kişiden kişiye bulaşır.

Dudak Uçuğunun Belirtileri

Dudak ve ağız çevresinde karıncalanma, ağızlık ve karıncalanma gibi bir tuhaflık hissi vardır ve bölge kızarır ve şişer. Bundan sonra bazı küçük kabarcıklar ortaya çıktı. Genel süreç, kabarcıkların kabarık ve berrak hale gelmesinin yaklaşık iki hafta sürmesidir.

Daha önce de belirtildiği gibi dudak uçuğu, birçok kişinin tedavi edilse bile tekrarlayan bir hastalıktır. Başlangıcın çoğu bu tekrarlayan tiptir ve dudaklarınızın rahatsız olduğunu fark ettiğinizde genellikle tekrarlama belirtilerinin fark edildiği söylenir.

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Özel sağlık sigortanız varsa, hastaneye kaldırılırsanız, hastalık veya yaralanma nedeniyle ameliyat olursanız destek alırsınız.

Hastanede yatmayı veya ameliyatı içeren tedavi büyük miktarda para gerektirebilir, beklenmedik hastalıklar ve yaralanmalar ani masraflara ve kafa karışıklığına neden olabilir. Özel sağlık sigortanız varsa gittiğiniz özel hastanede bunları düşünmek zorunda kalmazsınız.

Acil bir durumda özel sağlık sigortanız varsa, sadece maddi olarak değil zihinsel olarak da rahatlayabilirsiniz.

Genç yaştayken Ankara özel sağlık sigortası yaptırırsanız yaşlandığınız da daha rahat ve konforlu bir sağlık hizmeti alabilirsiniz. Belli bir yaştan sonra sigorta şirketleri özel sağlık sigortası yapmak istemeyecektir.

14 Kasım 2020
432 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al