Bebeğiniz Beşikten Düştüğünde Ne Yapmalısınız?

Bebeğiniz Beşikten Düştüğünde Ne Yapmalısınız?

Bebekler küçük olsa da, kıpır kıpır olduklarından dolayı yatağa yerleştirdikten sonra yere düşme riski de dahil olmak üzere çeşitli tehlikelere maruz kalabilir. Düşmeleri önlemenin pek çok yolu olsa da doğru çözümleri getirmediğiniz de bu risk her zaman olmaya devam edecektir.

Bebeğiniz yataktan düştüğünde bunun sizin için korkutucu olabileceğini biliyoruz! Ancak bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi aşağıda belirttik.

Bebek Düştüğünde Ne Yapmalı?

İlk önce panik yapmayın. Sakin kalmaya çalışmak, onlara müdahale etmeyi kolaylaştıracaktır. Düşme, bebeğinizin bilincini kaybetmesine neden olabilir. Fakat genellikle çok hızlı bir şekilde bilinçleri yeniden kendine gelecektir. Ne olursa olsun, bu tıbbi müdahale gerektiren acil bir durumdur. Bebeğinizin gözle görülür kanama veya bilinç kaybı gibi ciddi bir kafa travması var gibi görünüyorsa, hemen 112’yi arayın.

Daha fazla yaralanma riski olmaması için bebeğinizi hareket ettirmeyin. Çocuğunuz kusuyorsa veya nöbet geçiriyor gibi görünüyorsa, boynunu düz tutarak onu yan çevirin. Kanama görürseniz, yardım gelene kadar gazlı bez veya temiz bir havlu veya bezle hafifçe baskı uygulayın. Bebeğiniz ciddi şekilde yaralanmış görünmüyorsa, onu nazikçe kaldırın ve rahatlatın. Muhtemelen korkacaklar ve telaşlanacaklar.

Doktora gitmeniz gerektiğini gösteren işaretler

  • Teselli edilemez olmak
  • Başın önündeki yumuşak noktanın şişkinliği
  • Sürekli başlarını ovuşturmak
  • Aşırı uykulu
  • Burundan veya kulaklardan kanlı veya sarı sıvı geliyor
  • Yüksek perdeli ağlama
  • Denge veya koordinasyondaki değişiklikler
  • Aynı büyüklükte olmayan öğrenciler
  • Işığa veya gürültüye duyarlılık
  • Kusma

Bu değişiklikleri fark ederseniz, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yardım isteyin.

Düşmenin önlenmesi

Bebekler denetimsiz olarak yataklarına yerleştirilmemelidir. Düşme riskine karşın bebeğin beşik içerisinde ayağa kalkabileceği ihtimali düşünülmeli ve beşiğin iç derinliğinin bebeğin çıkamayacağı şekilde ayarlanmış olması tercih edilmelidir.

Bebeğinizi gözlemlemek ve gerektiğinde doktorlarına danışmak önemli olsa da, çoğu bebeğin yataktan düşmesi nedeniyle ciddi yaralanma veya kafa travması yaşamadığının altını çizmek gerekir. Bebekler bizim hayatta en çok önemsediğimiz ve değer verdiğimiz yavrularımızdır. Bunun için onların sağlıklarını Bebeğiniz için Ankara özel sağlık sigortası yaptırmanız halinde ise özel bir hastanede tedavi ettirebilirsiniz.

20 Ekim 2020
52 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al