Erken Gebelik Belirtileri Ve Duyguları

Erken Gebelik Belirtileri Ve Duyguları

Hamileliğin ilk birkaç haftasında çeşitli fiziksel belirtiler ve yeni duygular ortaya çıkar. Birçok kadın bu ilk haftalarda biraz endişe duysa da ve bazıları bunun gerçekten başlarına geldiğine inanmakta zorlansa da, aynı zamanda neşe ve heyecan da vardır.

Hoş olmayan fiziksel belirtiler, hamileliğin ilk haftalarında insanların duygularını etkiler. Mide bulantısı ve kusma gibi belirti tüm gün meydana gelebilir ve bazen çok şiddetli olabilir.  

Diğer bir yaygın belirti ise yorgunluk veya bitkinliktir. Bazı insanlar bu kadar bitkin hissettiklerinde şaşırırlar. Ağzınızda tuhaf bir tat alma, hassas göğüslere sahip olma, baş dönmesi veya bayılma hissi ve karın krampları veya seğirmeleri olabilir. Bazılarına adet öncesi gerginlik gibi gelebilir. Ancak kadınlar ilk haftalarda kendilerini fiziksel olarak iyi hisseder veya sadece küçük değişiklikleri fark ederler.

Pek çok kadında erken gebelikte hafif karın krampları görülür, ancak belirtildiği gibi, bu konuda çok az bilgi vardır. Bazı durumlarda bu, bir şeyin yanlış olduğunun bir işaretidir. Örneğin, embriyonun rahimden ziyade fallop tüpüne yerleşip geliştiği bir düşüğün başlaması veya gebelik gibi.  

Bir kadın, ilk haftalarda şişkinlik, keskin ağrılar ve hastalık yaşayabilir. Yumurtalık hiper-stimülasyon sendromu gelişebilir, burada kullanılan doğurganlık ilaçları yumurtalıkları uyarır. Nadir durumlarda bu ciddi olabilir, ancak hastanede kaldıktan sonra tekrar normale döner.

Erken gebelik maalesef oldukça yaygındır ve kadınların bununla ilgili deneyimleri ‘Kanama ve düşük’ olarak belirlenir.

Bebeği kaybetme olasılığı, gebeliğin erken dönemindeki tek kaygı kaynağı değildir. İnsanlar hamileliğin ilk birkaç haftasında çeşitli diğer endişeleri yaşarlar. Hamile kalmak istemeyen bazı kadınlar, hamileliğe devam edip etmeme konusunda kararsız kalmaya devam edebilir. Bir anne ilk taramada bebeğini görmenin kendisini nasıl farklı hissettirdiğini bilir. Yeni evli bir annenin bebeği doğurma konusunda hiçbir şüphesi yoktur, ancak yine de finansal olarak nasıl idare edeceği konusunda endişeli olabilir. Sonuç olarak gebelik herkeste olmasa bile bazı çiftlerde ayrılığa neden olabilir.  

Hamilelik öncesinde doğum sigortası yaptırdığınızda gebeliğiniz sürecini daha konforlu atlatabilirsiniz. Özel sağlık sigortası bebek doğduktan sonra da devam edebilir ve bu sayede daha kaliteli sağlık hizmeti alabilirsiniz.

02 Aralık 2020
388 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al