Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

Dört mevsim lastikler iyi havalarda ve yağmurda normal lastiklere benzer bir tutuşa sahiptir ve karlı yollarda normal lastiklerden daha güçlüdür. Geliştirme ağırlıklı olarak lastik üreticileri tarafından ilerleme kaydetmiş ve son yıllarda sürücüler tarafından daha fazla dikkat çekmiştir.

Dört mevsim lastikler soğuk bölgelerde bile esnekliği korumak için tasarlanmıştır. Sadece yol yüzeyi değil, kar yağışından sonra ıslak yol yüzeyine kadar bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Bazı dört mevsim lastiklerin yan duvarlarına kazınmış “M + S” vardır.  Bu işaretlerin anlamı ise “M” Çamur, “S” Kar demektir.

Kaygan Yollarda Fazla Güvenmeyin

Lastikler üç tip şekilde üretilir. Bunlar şöyledir:

  • Normal lastikler,
  • Çivisiz lastikler
  • Dört mevsim lastikler.

Normal şartlarda üretilmiş olan lastikler adından da anlaşılacağı gibi standart lastiklere denilmektedir. Yani bu tür lastiklerin kullanımı belirli şartlarda doğru olacaktır. Ağır buzların olduğu dönemde bu tür lastikleri kullanmak doğru bir tercih değildir. Yapılan bir test sırasında ilk frenleme hızı üç kez 40 km idi ve ortalama fren mesafesi karşılaştırıldı.

İlginizi Çekebilir: Ankara trafik sigortası fiyatları

Yukarıdaki linki tıklamanız halinde, yaklaşık 5 dakika içerisinde sizlere dönüş sağlayacağız ve en uygun trafik sigortası teklifimizi sunacağız.

Karla kaplı bir yolda test sonuçları çivisiz lastikler için 17,3 metre dört mevsim lastikleri için 22,7 m ve normal lastikler için 29,9 m idi. Dört mevsim lastikleri normal lastiklere göre daha kısa mesafede durabilse de fren mesafesi çivisiz lastiklere göre 5 metreden fazla uzatıldı.

Buzlu yolda yapılan test sonuçları, çivisiz lastikler için 78,5 metre, dört mevsim lastikler için 101,1 metre ve normal lastikler için 105,4 metre.

Dört mevsim lastiklerinin fren mesafesi, normal lastiklere daha yakın olan çivisiz lastiklere göre 20 metreden daha uzundur.

Yaklaşık 1 ile 2 mm kar yağışlı yollarda sürülebilen dört mevsim lastikler bu test sonuçlarına göre karlı yollarda sürerken çivisiz lastiklerden daha tehlikelidir.

Kışın karlı şehirlerde ve dağlık bölgelerde, karın görünmediği yerlerde bile, bir gün önce eriyen kar veya don nedeniyle yol yüzeyi donabilir. Bunun için de dört mevsim lastiklerine aşırı güvenmeyin ve zincirler gibi kaymayı önleyici ekipmanları aktif olarak kullanın.

17 Kasım 2020
265 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al