Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Doğum sonrası depresyon, her dokuz yeni anneden birini etkileyen bozukluktur.  Doğum sonrası depresyonu çevreleyen güçlü bir damgalanma var ve bu da anneleri genellikle yaşadıkları semptomları paylaşmaktan ve daha iyi hissetmek için ihtiyaç duydukları yardımı almaktan utandırıyor.

Doğum sonrası depresyonun ne olduğunu, onu deneyimlemenin gerçekten nasıl hissettirdiğini anlamak, bir sorununuz olduğunu fark etmenin ilk adımıdır. Ayrıca, doğum sonrası depresyonun nasıl teşhis edildiğini ve daha iyi hissetmek için ilk cesur adımı attığınızda ne olduğunu anlamak da değerlidir.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirti ve Semptomları

Doğum sonrası depresyon, annelerin bebek sahibi olduktan sonraki ilk 12 ayda yaşadığı perinatal bir duygu durum bozukluğudur ve genellikle iki hafta veya daha uzun sürer. Semptomlar yaşadıktan sonra teşhis edilir. 

Birkaç farklı perinatal duygu durum ve anksiyete bozukluğu vardır. Bunlar doğum sonrası anksiyete, doğum sonrası obsesif-kompulsif bozukluk ve PPD’yi içerir.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri, nereden geldiğiniz, daha önce akıl sağlığı sorunları yaşamış olup olmadığınızdan bağımsız olarak sizi etkileyebilir.

Doğum Sonrası Depresyon

Yeni annelerin % 50 ila % 80’inin bebek sahibi olduktan sonra doğum sonrası depresyon yaşadığı tahmin edilmektedir.

Doğum sonrası hüzün belirtileri huysuzluk, uyku bozukluğu, ağlama, anksiyete duyguları ve iştah değişiklikleridir. Doğum sonrası depresyon belirtilerine benzer olsa da, doğum sonrası hüznü doğum sonrası depresyondan ayıran şeyin ne olduğunu anlamak önemlidir:

Doğum sonrası hüznü yaşayan annelerin genellikle daha az şiddetli semptomları vardır ve bu semptomlar kendilerine veya bebeklerine bakma veya işlev görme yeteneklerine müdahale etmez.

Doğum sonrası maviler genellikle birkaç gün sürer ve aralıklarla ortaya çıkar.

Doğum sonrası maviler doğum sonrası ilk iki hafta ile sınırlıdır.

Doğumunuzun daha sağlıklı ortamda gerçekleşmesi ve doğum sonrasında bebeğinizin tedavi süreci için Ankara özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Doğum Sonrası Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Doğum sonrası depresyon sadece endişeli veya üzgün hissetmekle ilgili değildir. Bazen doğum sonrası depresyonun ilk belirtileri doğası gereği fizikseldir . Fiziksel semptomlar şunları içerebilir.

  • Konsantre olamama
  • Uykuya dalamama veya uykuda kalamama
  • Yarışan düşünceler ve hızlı kalp atış hızı
  • Göğüste sıkışma, mide bulantısı ve sindirim sorunları
09 Ocak 2021
276 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al