Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası Maliyeti

Trafik Sigortası Maliyeti

Trafik sigortası daha öncelerde de belirttiğimiz üzere zorunlu olan bir sigorta türüdür ve her sene yapılmak ve yenilenmek zorundadır. Bunun gerek sigorta şirketi gerekse sürücü tarafından bir takım planlama yapılmasına ihtiyaç duyulur. Çünkü sigorta yaptırabilmeniz için belli bir miktar ücret ödemek zorundasınız. Peki, trafik sigortası maliyeti hesaplanırken nasıl bir yol izleniyor ve hesaplamada dikkat edilen hususlar nelerdir. Bu makalemizde ise sürücülerin acaba bana yüksek çıkarken başkasına neden bu kadar yüksek çıkmıyor üstelik aynı model aracı kullanıyoruz? Sorusunun yanıtı da cevabını bulmuş olacaktır. Zorunlu trafik sigortasında yapılan düzenlemelerin amacı belli bir düzen çerçevesinde devam edilmesini sağlamaktır. Bunun için Türkiye Sigortalar Birliği yetkilendirilerek görevlendirilmiştir. Her sene yapılan görüşme neticesinde bir maliyet hesaplaması yapılarak trafik sigortasının taban fiyatı tespit edilmiş olacaktır. Bunları ise üç şekilde gerçekleştirir.

Maliyet hesaplaması yapılırken öncelikli olarak standart bir şekilde devlet tarafından yapılmış olan maliyetler gelir. Fakat bu maliyetlerin bazıları da sigorta şirketi tarafından yapılır. Sigorta için belirlenmiş olan poliçe fiyatı sürücünün mutlaka ödemesi gereken tutardır. İkinci maliyet türü ise değişken olmaktadır. Buradaki maliyet sigorta şirketi tarafından belirlenir ve vergileri içeriri son olarak ise sigortanın tutarına bağlı olan giderlerdir. Yani sigorta şirketinden alacağınız hizmetlerin bedelidir. Eğer ki siz sigortanıza ek teminat alırsanız bu durumda fiyatın değişmesine neden olacak faktörler arasındadır. Örneğin trafik sigortanıza çekici hizmeti alabilirsiniz. Trafik sigortalarında bir fon oluşturulur bu fona düzenli olarak ödeme gerçekleştirilir ve bir kaza anında aracın güvencesi olarak kullanılır. 

Trafik Sigortasında Poliçe Bedeli

Trafik sigortasında poliçenin bedeli güncel olarak hesaplanır ve bunun da belirlenmesi Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılır. 2016 yılında yapılmış olan düzenleme sonrasında trafik sigortalarında inanılmaz bir artış olmuş ve birçok sürücü araçlarına trafik sigortası yaptıramamıştı. Şimdilerde ise yeni düzenlemeyle bu biraz daha esnetilmiş oldu.

Trafik sigortasında bedeller Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve geri kalan işlemler ise sigorta şirketleriyle alakalı bir durumdur. Bir trafik sigortasının hayata geçirilebilmesi için öncelikli olarak sürücünün kendisine bir sigorta şirketi seçmesi gerekir ve o şirketle anlaşarak poliçesinin hazırlanmasını sağlar. Bu görüşmede eğer ki anlaşma sağlanırsa bu durumda sözleşme imzalanır ve bu sözleşmeye de poliçe adı verilir. Her yıl düzenli olarak yaptırılması gereken bu işlem bir anlamda sigorta şirketinin de sorumluluğunun hatırlatılmasını sağlayacaktır.

23 Mart 2019
186 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al