Dizel ve Benzin Arasındaki Fark Nedir?

Dizel ve Benzin Arasındaki Fark Nedir?

Dünyanın her yerindeki araçlar iki tür yakıtla çalışır: Dizel veya benzin. Peki dizel ve benzin arasındaki fark nedir? Aynı bileşikten üretilip benzer amaçlar için kullanılmasına rağmen, bunların üretimi, kimyasal ve içsel özellikleri çok farklıdır.

Benzin, iki tür hidrokarbon içeren sıvı bir karışımdır: oktan derecelerini artırmak için benzen, toluen ve izo-oktan gibi aromatikler ve alifatik hidrokarbonlar. İçten yanmalı motorlarda yakıt görevi görür.

Benzin gibi dizel, içten yanmalı bir motorda yakıt görevi görür, ancak benzin yakıtından üretilen bir tür fraksiyonel damıtma türüdür.

Nasıl Üretilir?

Benzin rafineri prosedüründen dizel ve benzin üretilir. Fraksiyonel damıtma, bileşikleri farklı derecelerde ısıya sahip birkaç bileşene ayırmak için kullanılan bir işlemdir. Bu fraksiyonel damıtma, benzine uygulanır, dizel ve benzin dahil olmak üzere çeşitli ürünler oluşturur. GSA’nın kaynama noktası 250-350 dereceye dokunduğunda dizel oluşurken 35-200 derece arasında bir sıcaklık benzin oluşturur.

Damıtma her iki yakıta da ayrı ayrı uygulandıktan sonra ticari ölçekte satılmak üzere çeşitli elementlerle karıştırılır.

Kimyasal Bileşimleri Nedir?

Benzin, her molekülün 5–12 karbon atomu hidrokarbonlar içerir, ancak birden fazla amaç için daha fazla karıştırılır. Standart bir benzin numunesi, çeşitli oranlarda olefinler, aromatikler, naftenler ve parafinler içerir.

Dizelin dörtte üçü parafinler ve diğer doymuş hidrokarbonlar içerirken, kalan dörtte biri alkilbenzenler, naftalinler ve diğer aromatik hidrokarbonlardan oluşur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kasko Sigortası

İkisinden Hangisi Daha Fazla Enerji İçeriğine Sahip?

Dizelin benzinden daha fazla güce sahiptir, bu nedenle çok fazla ağırlık taşıyan kamyonlar genellikle dizel yakıtla çalıştırılır.

Nasıl Kullanılır?

Dizel, ağırlıklı olarak motosiklet, kamyon ve araba motorlarında kullanılmaktadır. Bazı dizel türleri evlerdeki ve ofislerdeki ısıtma sistemlerine güç sağlar. Benzin, çoğunlukla küçük motosiklet ve arabalara güç sağlamak için kullanılır. Ancak günümüzde dizel araçlar da gayet güçlüdür.

Bir benzinli motor veya dizel motor seçmeden önce, birincil kullanımınızı düşünün. Örneğin, uzun yolculuklara çıkarsanız dizel daha yüksek bir değer sunar. Bu nedenle, düzenli olarak uzun yolculuklara çıkmanız gerekiyorsa dizeli seçin. Arabanızı şehir içi sürüş için kullanmak istiyorsanız benzin daha akıllıca bir seçenektir.

03 Aralık 2020
250 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al