Alkollü Kazalarda Trafik Sigortası

Alkollü Kazalarda Trafik Sigortası

Bir sürücünün alkol alarak direksiyona geçmiş olması her şekilde yasak olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar bu uyarı gerek televizyon gerekse sosyal medya üzerinden sürekli olarak yapılıyor olsa da bazı sürücüler bu alışkanlıklarına devam ediyorlar. Dolayısıyla direksiyona alkollü olarak geçiyor olmak her zaman kaza riskini de beraberinde getirecektir.

Böyle durumda merak edilen konulardan birisi de alkollü kazalarda trafik sigortası zararı karşılıyor mu? Olduğudur.

Bunun cevabını vermeden önce şunun tekrar altını çizelim alkollü olarak araç kullanmak dünyanın neresine giderseniz gidin yasaktır ve hiçbir kuralla da bağdaşmaz. Tabi o zaman bu durumda da karşımıza şu şekilde bir yanıt çıkıyor. Sürücü alkollü olarak araç kullanıyorsa kaza yapması halinde trafik sigortası ödeme yapmayacaktır. Üstelik bunun bir de diğer boyutu var ki o daha acı trafik kazasında sadece sizin değil sizin aracınızdaki kişilerin, karşı taraftaki araçta bulunan kişilerin canı tehlikede olacaktır. Bunun içinde alkollü araç direksiyonuna otururken bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Eğer ki trafik kazası siz alkollü olmanıza karşı sizin tarafınızdan meydana gelmemiş ise bu durumda sigorta firması olayı incelemeye alıyor ve detaylara bakıyor. Bu durum kasko ve trafik sigortasında aynı şekilde işliyor ve her sigorta firması da bu şekilde çalıştığından dolayı ödeme yapmak istemezler. Fakat sigorta şirketleri de kafalarınca ödememezlik yapamazlar. Onlarında üstlenmiş olduğu sorumlulukları vardır. Sigorta şirketi durumu mahkemeye taşıyarak rücu davası açacaktır. Bu sayede uzmanlar kaza ile ilgili bir ekip göndererek olayın daha detaylı bir şekilde incelemesini yaparlar. Ona göre karar verirler. Kasko sigortasında farklı bir durum daha söz konusudur eğer ki sürücü kaza anında alkollü ise direk olarak teminat dışında kalır. Fakat trafik sigortasında alkolün etkisinin ne olduğu araştırılır.

Alkollü Kazalarda İnceleme

Alkollü kazalarda uzman bir inceleme söz konusudur bunun içinde özel ekip görevlendirilir. İnceleme yapan bu ekip içerisinde hukukçu, trafik uzmanı ve de nöroloji uzmanları bulunur. Bu incelemeler neticesinde kazanın tamamen alkol nedeniyle gerçekleşmiş olduğu tespit edilirse bu durumda sigorta şirketi hiçbir ödeme gerçekleştirmez. Ancak kusur net olarak tespit edilmemişse bu durumda sigorta şirketi belli oranda bir ödeme gerçekleştirir.

15 Şubat 2019
347 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al